Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Soutěž jedlíků na Trnkobraní vyhrál nováček z Ostravy. Za hodinu snědl 202 švestkových knedlíků

Vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků vyhrál Radim Dvořáček. Spořádal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků vyhrál Radim Dvořáček. Spořádal... | foto: ČTK

VIZOVICE (ZLÍNSKO) Celkem 202 švestkových knedlíků dokázal v sobotu během jedné hodiny spořádat na Vizovickém Trnkobraní letošní vítěz této populární soutěže, Radim Dvořáček z Ostravy. Za sebou nechal své soupeře s pořádným náskokem několika desítek knedlíků. Loňský vítězný výsledek borec překonal za velkého povzbuzování diváků o čtyři knedlíky.

Zatímco jeho protivníci postupně odpadávali, Dvořáček si nechával zcela v klidu přidávat po desítkách. Dvoudenní Vizovické Trnkobraní v sobotu večer vrcholí. Podle pořadatelů je letošní návštěvnost srovnatelná s loňskem, řekla v sobotu za pořadatele Klára Bobková.

Druhé místo v soutěži obsadil Kamil Lhotský, veterán této soutěže, který ovládl řadu předchozích ročníků. Letos do sebe nasoukal 143 švestkových knedlíků, což je o 23 méně než loni. „Na třetím místě skončil Jaromír Rafaj, který spořádal knedlíků 101,“ uvedla Klára Bobková. Klání se letos zúčastnilo devět jedlíků, z toho jedna žena, Markéta Štrucová, která skončila na osmém místě. Dokázala během hodinového limitu sníst 56 knedlíků, doplnili pořadatelé.

O soutěž byl tradičně velký zájem.
Jaromír Rafaj skončil na třetím místě se 101 knedlíky.

Soutěže se letos zúčastnili i další borci, kteří byli k vidění v předchozích ročnících. Když však viděli Dvořáčkův apetit, postupně se vzdávali. Loni soutěž vyhrál Američan Patrick Bertoletti, který snědl během soutěže 198 knedlíků. Je zároveň dosavadním rekordmanem této soutěže, když v roce 2008 dokázal během chvilky zkonzumovat o 35 knedlíků více - na stole po něm zůstalo 233 pecek.

Soutěž v pojídání švestkových knedlíků vyrobených podle originální receptury má na festivalu v areálu likérky Rudolf Jelínek dlouhodobou tradici. Otevřena je široké veřejnosti. Dokladem o zkonzumovaných knedlících jsou pecky, které soutěžící odkládá na talíř. Právě kvůli tomu v propozicích soutěže pořadatelé upozorňují, že se pecky nejí, neboť slouží jako důkaz konzumace. Jako příloha je povolen pouze omastek a cukr. Soutěžící, kteří na startovní čáře začínají se základní porcí 30 knedlíků, mají podle pravidel povoleno cvičit, chodit po podiu i povolit opasek.

Hudební festival Vizovické Trnkobraní začal v pátek a končí v sobotu v noci, patří k hlavním kulturním událostem v létě v regionu. Festival navštěvuje až 20 000 lidí. Kromě koncertů nabízí doprovodný program filmové projekce, divadelní představení, taneční vystoupení folklorních souborů i aktivity pro děti. Tradice festivalu pojmenovaného po švestce (valašsky trnce) sahá do 60. let. S nápadem přišel místní lékárník Miloš Žabka, který se nechal inspirovat mikulovským a znojemským vinobraním. Původní název švestkobraní po domluvě místního ředitele pálenice a zakladatele festivalu se změnil na trnkobraní.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.