Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Spirit se chystá k spánku

Spirit na archivním snímku amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) z 12. ledna 2004. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spirit na archivním snímku amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) z 12. ledna 2004. | foto: ČTK

LOS ANGELES Robotické vozítko Spirit na Marsu jede doslova závod s časem: poté, co jej dlouhodobé písečné bouře připravily o velkou část energie, si nyní musí rychle najít vhodné místo pro přezimování.

Spirit má čas asi jen do pozemských Vánoc, aby si vyhledal slunný svah na nějaké nízké planině, kde by zaparkoval se solárními panely natočenými ke Slunci. V této poloze se pak musí pokusit v naprostém klidu přečkat několikaměsíční zimu, než Slunce doplní jeho energetické články natolik, aby mohl na jaře pokračovat v průzkumu „rudé planety“. Situaci Spiritu a návrhy, jak ji řešit, probírali v pondělí odborníci z Americké geofyzikální unie v San Francisku.

Cesta marsovského robotického vozítka na zimoviště není snadná, protože vozítko může vždy jeden den jet, a druhý den musí „odpočívat“, aby dobilo baterie. To znamená, že technici, kteří ze Země Spirit dálkově řídí, mají asi jen sedm dní na to, aby robota navedli do postavení, v němž by měl šanci „přežít“.
„Je to opravdu honička, protože slunečního světla ubývá,“ řekl podle agentury AP John Callas, vedoucí projektu z Jet Propulsion Laboratory (JPL) při americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Spirit je dvojčetem stejného robotického vozítka Opportunity, které se pohybuje v jiné oblasti Marsu. Oba rovery musely letos v létě čelit největší zkoušce své mise, když série velkých písečných bouří a prašných vírů zanesla jejich solární panely, a omezila tak jejich pohyblivost. Zatímco vítr následně sluneční panely Opportunity zase očistil, Spirit je má nadále zašpiněné a pracují jen na 42 procent kapacity. Callas se obává, že případné další hromadění prachu na panelech by mohlo během zimy snížit výkon panelů na 30 procent.

Pro srovnání: během své první zimy na Marsu operoval Spirit se 70 procenty kapacity svých solárních panelů, během loňské druhé zimy s 50 procenty.
 
Nynější situace znamená, že vozítko bude muset zůstat zaparkované v klidu sedm měsíců, aby si zachovalo nezbytnou dávku energie. I tak je ale mise vozítka oproti původnímu očekávání mimořádně úspěšná. Letos v říjnu NASA již popáté prodloužil výzkumný program pojízdných robotů, který běží od roku 2004, kdy přistáli na vzájemně protilehlých stranách planety.

Robotický průzkumník Spirit

Spirit je jedním ze dvou vozítek mise Mars Exploration Rover americké NASA. Na Marsu přistál 4. ledna 2004 v kráteru Gusev.

Spirit dokáže vyvinout maximální rychlost 5 cm za sekundu, jeho průměrná rychlost je 1 cm za sekundu, tedy 36 m za hodinu přístroj cestuje v „krocích“ během jednoho „kroku“, který trvá 10 sekund, se Spirit posune o 30 cm, za každým krokem následuje dvacetisekundová pauza.
 

Spirit našel křemík
Opportunity analyzuje obnažené vrstvy hornin v jednom kráteru poblíž rovníku, Spirit zase letos zkoumal planinu nazvanou Home Plate, kde objevil zeminu bohatou na křemík. Tento objev byl popsán jako šťastná náhoda. Spirit má totiž už delší dobu prasklé kolo, kterým průběžně rozrývá půdu. Vědci si díky tomu opožděně všimli, že rozbrázděná půda je daleko světlejší, než bylo doposud běžné, napsal zpravodajský server BBC News. Podrobnější průzkum prokázal, že se jedná opravdu o křemík.

Křemík objevený Spiritem zřejmě pochází z bývalého vřídla nebo fumaroly (sopouchu), což svědčí o dřívější existenci vody na Marsu a prokazuje, že v dávných dobách mohla být tato planeta k obývání příhodnější a pravděpodobně mohla být příznivá i pro mikrobiální život, uvedl hlavní analytik Steve Squyres z Cornellovy univerzity.

Vozítko sice není vybaveno tak, aby mohlo zkoumat známky života na planetě, ale i tak si může připsat na svá „železná“ bedra obrovský úspěch. Po probuzení ze zimního spánku by měl Spirit hledat známky chemických stop, které tam mohly být zanechány původním životem.

 

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.