Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Spolu s klimatem se mění i státní hranice

Alpské tající ledovce nutí Švýcary a Italy překreslit společnou hranici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alpské tající ledovce nutí Švýcary a Italy překreslit společnou hranici | foto: Reprofoto

Kdo se domníval, že problémy globálního oteplování jsou agendou pro zaryté ekologické aktivisty, byl na omylu. Poslední vývoj ve švýcarsko-italských Alpách ukázal, že klimatické změny mohou hmatatelně ovlivnit i tak samozřejmou věc, jakou je územní vymezení evropských států.

Zvyšující se teploty alpského ovzduší a tající ledovce změnily v poslední době ráz místní krajiny natolik, že přirozeně tvořená hranice mezi Švýcarskem a Itálií už není patrná. Dnešní švýcarsko-italská hraniční linka byla oběma státy společně vymezena v roce 1941, a to na základě odborných měření a nákresů přírodních alpských úkazů z 20. a 30. let minulého století.

Vzhledem k zásadním změnám se v minulých týdnech zabýval italský ministr zahraničí Franco Frattini návrhem zákona, který by mezistátní hranice ustanovil nově, informoval francouzský deník Le Monde. “S ohledem na klimatické změny je třeba přehodnotit také otázky územního vymezení. Státní hranice je teď proměnlivá,“ uvedl Frattini.

V místní horské oblasti zatím nepůjde o žádné dalekosáhlé změny - představitelé obou suverénních států se předběžně dohodli na úpravě hranice dle výsledků společných odborných výměrů. Bude-li se nicméně vlivem globálního oteplování v budoucnu přistupovat ke státním hranicím jako k proměnlivým, může se časem stát, že budou například italští obyvatelé Alp z ničeho nic produkovat mléko do švýcarské čokolády, upozornil italský list Il Messaggero.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....