Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Starostka vesnice ve Francii zakázala umírání o víkendu. Absurdním výnosem upozorňuje na nedostatek lékařů

Francouzská vesnice La Gresle. foto: CC BY-SA 3.0: Marco ter Beest; Wikimedia

Clermont-Ferrand (Francie) - Francouzská starostka zakázala 850 obyvatelům své vesnice La Gresle umírat v sobotu, v neděli a o svátcích doma. Absurdním výnosem chce upozornit na nedostatek lékařů v regionu Auvergne-Rhône-Alpes v jihovýchodní části země, informovala agentura AFP.
  10:35

„Obyvatelům se na neurčito zakazuje umírat ve svých domovech na území obce o sobotách, nedělích a o svátcích,“ stojí ve vyhlášce z pátečního večera.

Když v neděli 1. prosince zemřel jeden z obyvatel tamního domova důchodců, trvalo totiž starostce Isabelle Dugeletové podle deníku Le Progr?s dvě a půl hodiny, než sehnala lékaře, aby konstatoval smrt.

„Je to nedostatek úcty k mrtvému a rodině,“ řekla starostka agentuře AFP. Rozhodla se prý proto, že na absurdní systém bude reagovat absurdní vyhláškou.

„Lidé mají problém se sháněním léčby, problém se sháněním lékařů, za kterými někdy musejí kilometry daleko,“ vysvětluje starostka. V její obci prý kvůli tomu narůstá znepokojení. Zdraví představuje ve venkovských oblastech zásadní problém. „Politiky na to upozorňuji léta, ale neděje se nic,“ zdůraznila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!