Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Stavba Věže svobody nabírá skluz

Magazín

  10:22
NEW YORK - Přestavba newyorského Ground Zero, kde před teroristickými útoky z 11. září 2001 stály věže Světového obchodního centra (WTC), má zpoždění a překročila plánovaný rozpočet.

Vizualizace Světového obchodního centra s Věží svobody. foto: APČTK

Pomník obětem teroristického útoku z 11. září 2001 tak nebude otevřen k desátému výročí tragické události, jak bylo původně ohlášeno. Oznámil to guvernér státu New York David Paterson, podle něhož bude muset být stanoven nový časový i finanční harmonogram celého projektu. Památník 2749 obětem bude součástí velkého prostranství, na němž má kromě pěti mrakodrapů vyrůst také muzeum a vestibul metra.

Paterson, který se úřadu guvernéra ujal v březnu po odstoupení svého předchůdce Eliota Spitzera kvůli skandálu s prostitutkami, nechal majitele pozemku vypracovat audit, neboť se obával, že si dokončení celého projektu vyžádá více času a peněz, než jeho předchůdci předpokládali. Pondělní zpráva společnosti Port Authority (PATH), která se prvotně věnuje zajišťování dopravy mezi Manhattanem a New Jersey, jeho pochyby potvrdila.

Deník The New York Times ze zprávy citoval: „Plánovaný rozvrh stavby každého z veřejných projektů čelí časovým průtahům i překročení rozpočtu.“ Náklady na stavbu celého komplexu, původně odhadované na 14 miliard dolarů, tak mohou vzrůst až o několik dalších miliard. Na vině jsou prý zvyšující se ceny zboží.

Freedom Tower - 541 metrů
Zpráva PATH přiznává jisté problémy, na druhou stranu ovšem ukazuje vývoj stavby centrální přestupní stanice, základů pomníku, tří nových kancelářských věží a především očekávané Freedom Tower -Věže svobody, jež má být novou dominantou Manhattanu. Věž se svou plánovanou výškou 541 metrů se má stát nejvyšší budovou ve Spojených státech.

Hlavním úskalím celého projektu je fakt, že jednotlivé stavby jsou na sobě navzájem závislé, uvádí The New York Times. V některých stavbách tak nelze pokračovat až do zbourání původních poničených objektů a mnohdy nelze vyloučit, že plány staveb budou potřebovat úpravy. Zda bude nakonec třeba upravit i původní projekt Freedom Tower architekta Davida Childse, ale nechtěla společnost vlastnící pozemek předjímat. Na to je prý příliš brzy.

Byznys včas, pomník později
Podle newyorského guvernéra by nové závazné termíny dokončení přestavby Ground Zero měly být stanoveny na konci září, dokdy má PATH nahradit dosavadní vysněné termíny reálnými a přijít také s konečným projektem pomníku obětem útoku.

Nehledě na zprávu o zpoždění zůstává developer Larry Silverstein, který si od města pronajímá pozemky pod třemi budoucími obchodními mrakodrapy, přesvědčen, že budou dokončeny podle plánu v roce 2012.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!