15. října 2007 10:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stěhování z Akropole

ATÉNY Na aténské Akropoli včera začalo nevídané stěhování soch za pomoci několika jeřábů. Sochy, jež patří k nejvýznamnějším dílům historie lidstva, se stěhují poprvé za posledních 2400 let, připomíná agentura AP. Jde rovněž o největší přesun antických památek v dějinách moderního Řecka. Sochy jsou přesouvány do nového moderního muzea, které bylo vystavěno speciálně pro ně.

Navzdory zamračené obloze a ostrému větru spustily tři jeřáby ze starého muzea na kamenitém vrcholku kopce blok o váze 2,3 tuny, který je součástí Parthenónu, a přenesly ho bezpečně do 300 metrů vzdáleného nového Muzea Akropolis, postaveného z betonu a skla. Přesun trval asi 90 minut.

„Podmínky jsou velmi dobré, vítr není problém,“ řekl novinářům archeolog Alexandros Mantis, který je za Akropoli, jež patří mezi místa světového kulturního dědictví, odpovědný. „Jsem si jistý, že všechno půjde dobře,“ dodal.

„Jde o mezinárodní událost, která brzy umožní otevření nového muzea, kde se tisíce turistů budou moci setkat tváří v tvář s těmito skvostnými památkami,“ řekl agentuře AFP řecký ministr kultury Michalis Liapis.

Starožitnosti, z nichž většinu tvoří mramorové sochy z osmého až pátého století před naším letopočtem, byly pojištěny na 400 milionů eur (asi 10,9 miliardy korun). Ve čtvrtek se uskutečnil testovací přesun, při němž byl z vrcholku Akropole úspěšně spuštěn třítunový kus neopracovaného mramoru.

Další artefakty mají být přemístěny do nového muzea postupně a očekává se, že celá operace potrvá nejméně šest týdnů. Skončit by měla nejpozději začátkem ledna. Přesun památek by měl stát přibližně 1,6 milionu eur (asi 43 milionů korun). Oficiální činitelé v Aténách navíc doufají, že nové muzeum o ploše 25 000 čtverečních metrů podpoří dlouhodobou řeckou snahu získat od Britského muzea zpět sbírku soch z Parthenónu, které byly do Londýna převezeny na počátku 19. století.

Architektem nového muzea je Bernard Tschumi, původem ze Švýcarska. Předpokládá se, že návštěva tohoto muzea bude možná již na začátku příštího roku.
lk, afp, čtk

Najdete na Lidovky.cz