28. května 2010 8:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stovky kostelů v noci otevřou své brány. V Česku i v Rakousku

Praha stověžatá - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha stověžatá - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stovky kostelů dnes večer a v noci na sobotu otevřou své brány a pozvou věřící i nevěřící dovnitř. Lidé se mohou těšit na prohlídky se svíčkami, divadelní představení, varhanní koncerty a hry pro děti.

Akce Noc kostelů vznikla před pár lety v Rakousku, loni si ji vyzkoušeli lidé z brněnské a plzeňské diecéze. Letos se akce koná v celé České republice. Několik minut před 18:00 akci zahájí vyzvánění kostelních zvonů, program v mnoha farnostech skončí až po půlnoci.

Na Noc kostelů se chystá také pražský arcibiskup Dominik Duka. Ukázat by se měl postupně v katedrále sv. Víta, v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí a u sv. Jiljí na Starém městě pražském.

Návštěvníci se mohou podívat do kostelů a klášterů, kam by se jinak nedostali. Otevře se jim třeba klášter kapucínů v Praze na Hradčanech nebo františkánský klášter poblíž pražského Václavského náměstí.

Na Svaté Hoře u Příbrami budou moct lidé sestoupit do krápníkové kaple sv. Máří Magdalény, ve Vraném nad Vltavou si poslechnou neobvyklé hudební aranžmá varhan a saxofonu.

V celé ČR se k akci připojilo přes 300 kostelů, v Praze pak 44 katolických i evangelických kostelů a modliteben.

Ve stínu sexuálních skandálů
V Rakousku na návštěvníky čekají v kostelích prohlídky s průvodcem, koncerty, divadelní představení, tanec, diskuse i rozjímání. Akce se poprvé koná také v kostelích po celém Česku.

Dlouhou noc kostelů v Rakousku pořádají společně místní křesťanské církve. Ve Vídni se koná už pošesté, ve všech rakouských diecézích pak podruhé.

Loni si ji nenechalo ujít na 300 000 lidí. Organizátory těší, že akce překročila rakouské hranice a rozšířila se i do Česka. Před rokem se poprvé uskutečnila v brněnské diecézi a v několika dalších městech, letos budou moci zájemci navštívit po setmění kostely už v celé České republice. I tam na ně čeká bohatý program.

V Rakousku se ale letošní dlouhá noc kostelů odehraje ve stínu skandálu kolem sexuálního zneužívání dětí duchovními. Ten propukl v rakouské katolické církvi v březnu, kdy se opat salcburského kláštera přiznal k tomu, že před 40 lety zneužil chlapce. Od té doby se přihlásilo několik stovek obětí. Mnohé případy jsou staré i pár desetiletí. Z katolické církve v Rakousku nyní vystupuje rekordní počet věřících.

ČTK, Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?