Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Strahovská knihovna má vzácný evangeliář

Evangeliář je bohatě zdoben drahými kameny a smaltem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evangeliář je bohatě zdoben drahými kameny a smaltem. | foto: ČTK

Jedna z nejvzácnějších literárních památek raného středověku, které se nacházejí na českém území, existuje také v novém provedení. Vznikla totiž faksimile Strahovského evangeliáře, jehož originál je uložen v knihovně tamních premonstrátů.

"Je to nejvzácnější kniha, kterou zde máme," řekl při představení faksimile strahovský opat Michael Pojezdný.

Faksimile vychází v limitovaném nákladu 192 kusů, jeho cena bude 350 tisíc korun. První exemplář dostala strahovská knihovna, jeden výtisk se vydražil ve prospěch nadace Leontinka, jejíž zástupci dnes převzali šek na 215.100 korun. "Téměř polovina nákladu je zamluvena, zájem mají ti, kdo si pořídili námi dříve vydané faksimile," řekl Tomáš Žilinčár, jednatel firmy, které se na pořizování věrných kopií starých knih specializuje.

Kardinál Dominik Duka (vlevo) a opat Strahovského kláštera Michael Pojezdný představili faksimili Strahovského evangeliáře.

Kardinál Dominik Duka (vlevo) a opat Strahovského kláštera Michael Pojezdný představili faksimili Strahovského evangeliáře.

Strahovský evangeliář je latinsky psaný rukopis pocházející z raného středověku. Datuje se do roku 860 a vznikl ve francouzském Tours. Do Strahovské knihovny se pak dostal pravděpodobně v roce 1256 jako dar kolínského arcibiskupa, řekl ředitel knihovny Evermod Gejza Šidlovský.

Kniha je ručně psaná a malovaná, vázána je v rudém sametu a přední deska je bohatě zdobena drahými kameny a smaltem. Podle ředitele tedy jde nejen o výjimečnou památku z doby, kdy české země zažívaly christianizaci, ale také o šperkovnici uměleckého řemesla od 12. do 17. století. "Každý sloh zanechal na deskách knihy svou stopu," řekl.

Faksimile vychází v limitovaném nákladu 192 kusů, jeho cena bude 350 tisíc korun.

Faksimile vychází v limitovaném nákladu 192 kusů, jeho cena bude 350 tisíc korun.

Rukopis obsahuje 444 stran, část textu a iluminace jsou zdobeny zlatem. Evangeliář obsahuje čtyři figurální iluminace evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Desky a vazba rukopisu jsou mladší, pocházejí z doby kolem 1500 a první poloviny 17. století.

Záštitu nad vznikem faksimile Strahovského evangeliáře převzal pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Faksimile vyrobila firma Tempus libri, v minulosti podobným způsobem vydala již například Velislavovu bibli, Knihu hodinek knížete Rohana nebo Bibli kutnohorskou.

Rukopis obsahuje 444 stran, část textu a iluminace jsou zdobeny zlatem.

Rukopis obsahuje 444 stran, část textu a iluminace jsou zdobeny zlatem.

Výroba faksimile Strahovského evangeliáře však byla výjimečná, dosud se nevyráběla kopie knihy, jež by byla zdobena broušenými křišťály, vypalovanými smaltovými emaily nebo nárožnicemi odlévanými ze stříbra.

Desky všech kopií knihy jsou zdobené také broušenými a leštěnými acháty, které se dlouze vybíraly tak, aby podle barvy a vykreslení nejvíce odpovídaly kamenům na originálním rukopisu.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...