Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strahovská knihovna má vzácný evangeliář

Magazín

  7:00
Jedna z nejvzácnějších literárních památek raného středověku, které se nacházejí na českém území, existuje také v novém provedení. Vznikla totiž faksimile Strahovského evangeliáře, jehož originál je uložen v knihovně tamních premonstrátů.

Evangeliář je bohatě zdoben drahými kameny a smaltem. foto: ČTK

"Je to nejvzácnější kniha, kterou zde máme," řekl při představení faksimile strahovský opat Michael Pojezdný.

Faksimile vychází v limitovaném nákladu 192 kusů, jeho cena bude 350 tisíc korun. První exemplář dostala strahovská knihovna, jeden výtisk se vydražil ve prospěch nadace Leontinka, jejíž zástupci dnes převzali šek na 215.100 korun. "Téměř polovina nákladu je zamluvena, zájem mají ti, kdo si pořídili námi dříve vydané faksimile," řekl Tomáš Žilinčár, jednatel firmy, které se na pořizování věrných kopií starých knih specializuje.

Kardinál Dominik Duka (vlevo) a opat Strahovského kláštera Michael Pojezdný představili faksimili Strahovského evangeliáře.

Strahovský evangeliář je latinsky psaný rukopis pocházející z raného středověku. Datuje se do roku 860 a vznikl ve francouzském Tours. Do Strahovské knihovny se pak dostal pravděpodobně v roce 1256 jako dar kolínského arcibiskupa, řekl ředitel knihovny Evermod Gejza Šidlovský.

Kniha je ručně psaná a malovaná, vázána je v rudém sametu a přední deska je bohatě zdobena drahými kameny a smaltem. Podle ředitele tedy jde nejen o výjimečnou památku z doby, kdy české země zažívaly christianizaci, ale také o šperkovnici uměleckého řemesla od 12. do 17. století. "Každý sloh zanechal na deskách knihy svou stopu," řekl.

Faksimile vychází v limitovaném nákladu 192 kusů, jeho cena bude 350 tisíc korun.

Rukopis obsahuje 444 stran, část textu a iluminace jsou zdobeny zlatem. Evangeliář obsahuje čtyři figurální iluminace evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Desky a vazba rukopisu jsou mladší, pocházejí z doby kolem 1500 a první poloviny 17. století.

Záštitu nad vznikem faksimile Strahovského evangeliáře převzal pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Faksimile vyrobila firma Tempus libri, v minulosti podobným způsobem vydala již například Velislavovu bibli, Knihu hodinek knížete Rohana nebo Bibli kutnohorskou.

Rukopis obsahuje 444 stran, část textu a iluminace jsou zdobeny zlatem.

Výroba faksimile Strahovského evangeliáře však byla výjimečná, dosud se nevyráběla kopie knihy, jež by byla zdobena broušenými křišťály, vypalovanými smaltovými emaily nebo nárožnicemi odlévanými ze stříbra.

Desky všech kopií knihy jsou zdobené také broušenými a leštěnými acháty, které se dlouze vybíraly tak, aby podle barvy a vykreslení nejvíce odpovídaly kamenům na originálním rukopisu.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...