8. prosince 2010 22:06 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Středověk v Anglii? Nic proti dnešku v Africe, tvrdí vědci

Africké děti, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Africké děti, ilustrační foto | foto: ČTK

LONDÝN Život obyvatel středověké Anglie byl mnohem snesitelnější, než se dosud myslelo, a jejich průměrný příjem převyšoval víc než dvojnásobně průměrný příjem obyvatel nejchudších států dneška.

Ukázala to studie Warwické univerzity, o níž informovala agentura Reuters. Životní standard středověké Anglie byl vysoko nad dnešní "holou existencí" lidí v mnoha zemích světa, uvádí se ve studii. Většina tehdejších obyvatel si mohla dovolit to, čemu by se dalo říkat "slušný spotřební koš", a čas od času si dovolit i určitý přepych, řekl profesor ekonomie Stephen Broadberry, který studie vedl.

"V pozdním středověku si Angličané mohli dovolit rozmanitý jídelníček
včetně masa, mléčných výrobků a piva, stejně jako obilné výrobky, které představovaly základ pro holé přežívání," řekl Broadberry.

Dosud se soudilo, že průměrný roční příjem středověkého Angličana odpovídal 400 dolarům v kurzu z roku 1990. Broadberryho tým ale došel k závěru, že ve skutečnosti měl tehdejší Angličan ročně asi 1000 dolarů. V dnešním Zairu je to 249, v Burundi 479 a v Nigeru 514 dolarů, napsal Reuters.

ČTK