20. března 2009 9:44 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Studenti vyfotili Zem z vesmíru

Studentům se povedlo díky fotoaparátu připojeném k latexovému balónku vyfotit Zem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentům se povedlo díky fotoaparátu připojeném k latexovému balónku vyfotit Zem. | foto: Barcroft Media

KATALÁNSKO Skupinka mladých studentů svůj fotoaparát za 56 liber poslala na latexovém balónku až na pokraj vesmíru. Výsledkem jsou úžasné snímky naší planety z výšky dvaceti mil nad zemským povrchem. Předvedli tak, že k jejich pořízení nejsou nutné miliardy, které do svého výzkumu investuje Google, ani "miliónové" stroje snímající počasí, které vlastní BBC.

Skupinka mladých studentů svůj fotoaparát za 56 liber poslala na latexovém balónku až na pokraj vesmíru. Výsledkem jsou úžasné snímky naší planety z výšky dvaceti mil nad zemským povrchem. Předvedli tak, že k jejich pořízení nejsou nutné miliardy, které do svého výzkumu investuje Google, ani "miliónové" stroje snímající počasí, které vlastní BBC.
Studentům se povedlo díky fotoaparátu připojeném k latexovému balónku vyfotit Zem.
Pořízené fotografie jsou sladkou odměnou pro tým Meteotek, který tvoří studenti z IES La Brisbal v Katalánsku. Nadějní vědci Gerard Marull Paretas, Sergi Saballs Vila, Marta Gasull Morcillo and Jaume Puigmiquel Casamort pracovali pod vedením svého učitele Jordiho Fanalsa Oriola. Svůj přístroj během jeho cesty podle listu Daily Mail sledovali pomocí hi-tech senzorů, které komunikovaly s aplikací Google Earth.

"Meteotek byl náš experiment, který nám měl ukázat, jestli jsme schopni přesně měřit povětrnostní podmínky ve 30 tisících metrech," řekl vedoucí člen týmu, osmnáctiletý  Paretas. "Výsledky a především pořízené fotografie nás doslova ohromily. Je neuvěřitelné, že jsme dokázali poslat náš vlastnoruční výrobek na samý kraj vesmíru," dodal.

Za jejich úspěchem lze hledat také notnou dávku štěstí. "Balón nafouknutý heliem měřil okolo dvou metrů a vážil pouhých 1500 gramů," prohlásil Paretas. "Byl tak schopný přenášet čidlové zařízení a digitální fotoaparát Nikon o váze 1, 5 kilogramu."
Studentům se povedlo díky fotoaparátu připojeném k latexovému balónku vyfotit Zem.
Svůj přístroj vypouštěl tým ráno v 9:10. Kritický prý byl moment, kdy čekali, jestli se dostane do výšky deseti tisíců metrů. V této nadmořské výšce totiž lítají komerční letadla. I přes měnící se atmosférický tlak ale balón úspěšně stoupal zhruba 270 metrů za minutu.

Cestu balónu mapovali členové týmu ze svého vozidla vybaveného rozhlasovými přijímači. "Když dosáhl sta tisíce stop, vyfoukl se a vrátil se zpět na zem. Jeli jsme asi deset kilometrů, než jsme našli sensory a fotografickou kartu, které stále ještě vyzařovaly signál. A to i přesto, že byly vystaveny nejextrémnějším podmínkám," uvedl  Paretas.

Školní experiment zaujal  i americkou University of Wyoming. Jak potvrdili všichni mladí vědci, za výsledky jedinečné akce se skrývají především hodiny práce a výzkumu během volného času. Shodují se také na tom, že se vše naučili až samotnou praxí. "V tomto případě nám učebnice byly k ničemu," potvrdili studenti. 
Gabriela Hanusková, Lidové noviny

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?