Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studentka při křtu vypila 60 piv, skončila v nemocnici

Magazín

  18:30
BRUSEL - Belgická studentka z Katolické univerzity v Lovani (UCL) byla ve vážném stavu převezena do nemocnice poté, co při studentských oslavách vypila podle dnešního listu Le Soir šest desítek piv.
Pivo (ilustrační foto)

Pivo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Případ, který už začala kromě lékařů řešit i místní justice, ale otevřel i debatu o průběhu podobných rituálů, které jsou v Belgii rozšířené a které právě v tomto období vrcholí.

Dvacetiletá dívka studující práva měla v krvi 3,14 gramu alkoholu na litr. Během popíjení u příležitosti volby krále "právnického kruhu" na univerzitě podle svědků opakovaně odcházela zvracet, pak se ale vrátila zpět, aby v pivním maratonu pokračovala.

Lékaři poté, co byla převezena v bezvědomí do nemocnice, její stav označili za kritický. Z nejhoršího už je sice venku, avšak státní žalobce z Nivelles hodlá prošetřit, zda vedení "kruhu" nepřekročilo zákony, když dopustilo, aby se dívka dostala až do takovéhoto stavu.

Mezi vedením UCL a studenty jsou každý rok uzavírány dohody, které se studentských křtů týkají. Na jejich základě tak třeba žádný ze studentů, kteří často musí po určitou dobu chodit vyšňořeni do nejrůznějších převleků, nesmí být k iniciačním rituálům nucen. Student může "křest" kdykoli zastavit. Popíjení alkoholu by nemělo být podle těchto pravidel povinné, přičemž organizátoři by měli mít na starosti průběh akcí, v nichž je alkohol servírován.

Těm, kdo tato i další pravidla poruší, hrozí postihy. Otázkou tak teď je, zda bude někdo veden k odpovědnosti za to, že dívka při "křtu" zkonzumovala 60 piv (list neupřesňuje, zda šlo o "třetinky", které jsou v Belgii nejrozšířenější, nebo o jiný objem), a jaký trest případně dostane.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat