9. ledna 2007 8:32 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Štvaná jako Lady Diana

Princ William a Kate Middletonová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ William a Kate Middletonová. | foto: AFP

LONDÝN Britský bulvár si našel novou oběť. Je jí Kate Middletonová, přítelkyně prince Williama. Za šílenství, které se kolem Kate strhlo, mohou do jisté míry sázkové kanceláře.

Ty totiž koncem loňského roku vypsaly kurz 1:2 na to, že William s Kate budou mít letos svatbu.

Média poté začala sledovat Kate dnem i nocí. Desítky novinářů čekají každé ráno u jejího bytu v Chelsea, fotografové ji pronásledují na motorkách i v autech, když Middletonová řídí na cestě do práce. Nedají jí pokoj ani o polední pauze, když se jde s kolegyněmi najíst do restaurace, a tím méně večer, když dívka vyrazí za zábavou.

Podložte si princem myš
Není divu, že se paparazzi drží Kate zuby nehty. O snímky „budoucí britské královny“ je velký zájem například i ve Spojených státech, Austrálii či na Dálném východě. Za fotografii ze soukromí Middletonové může autor získat až 20 tisíc liber (téměř 820 tisíc korun).

Když Kate nedávno odcházela z londýnského baru, chránila ji před fotografy skupina policistů. Tato událost ještě více rozdmýchala dohady o zasnoubení, protože nárok na stálou policejní ochranu placenou z peněz daňových poplatníků by Kate měla pouze jako Williamova snoubenka.

Spekulací o sňatku okamžitě využily některé obchodní řetězce. Například Woolworths prodává svatební suvenýry s obrázky Kate a Williama. Fanoušci královské rodiny si tak mohou pořídit například talíř, hrneček nebo podložku pod počítačovou myš, to vše s motivem prince a jeho vyvolené.

Právníci chystají akci
Kate se s Williamem seznámila během studií na skotské univerzitě St. Andrews, kde spolu s dalšími přáteli sdíleli byt. Hnědovláska, která právě dnes slaví své pětadvacáté narozeniny, promovala v oboru dějiny umění a pracuje jako nákupčí oděvní firmy Jigsaw.

Kvůli dotěrným žurnalistům už se obrátila na právníky. Advokáti připravují dopis Komisi pro stížnosti na tisk. Chtějí upozornit jak na nevhodné chování samotných paparazziů, tak na deníky, které jimi pořízené snímky otiskly.

Předseda komise k tomu říká: „Nemohu předjímat, jaké kroky podnikneme. Ovšem můj názor je takový, že Middletonová není snoubenka prince Wiliama nebo někdo, kdo se svobodně rozhodl být celebritou. Je to přítelkyně prince, která nemá žádné oficiální postavení, a jako taková má plné právo na své soukromí.“

Právníci Middletonové hrozí paparazziům také občanskoprávní žalobou. Na pomoc si chtějí vzít rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, který před dvěma lety rozhodl v případu monacké princezny Karolíny a zakázal německým novinářům zasahovat do jejího soukromého života. Advokáti také upozornili fotografy, že se při pronásledování Middletonové dopouštějí na silnici dopravních přestupků.

Následník trůnu se zlobí
Když se v roce 1980 britská média dozvěděla, že princ Charles má mladičkou přítelkyni jménem Diana Spencerová, nehnuli se už fotografové od plaché dívky ani na krok. Paparazziové pronásledovali Lady Dianu až do smrti, na níž měli lví podíl: princezna z Walesu zahynula při pařížské autonehodě, když se snažila ujet dotěrným zástupcům tisku.

Teď se historie opakuje. Serióznější deníky se obávají, že Kate by mohl postihnout stejný osud jako Williamovu matku. Přirovnání se samo nabízí zvláště v těchto dnech, kdy britská koronerka zahájila zřejmě poslední fázi vyšetřování příčin smrti princezny Diany. Má konstatovat, zda šlo o náhodu nebo o cizí zavinění.

Pokud by určila druhou z možností, bude viníka hledat korunní soud. Koronerka však také může vynést „otevřený verdikt“, což znamená, že příčina smrti se vůbec nedá stanovit.

Čtyřiadvacetiletý William se nechal slyšet, že ho rozruch kolem Kate „velice rozčiluje“. Princ, který včera narukoval k vojenské posádce, tvrdí, že paparazzi nejen zneklidňují jeho přítelkyni, ale také ohrožují celý jejich vzájemný vztah, který trvá už tři roky.

Na tom se shodují i zaměstnanci královského dvora. „Kate je chytrá mladá žena, která stojí nohama pevně na zemi. Otázkou zůstává, kolik toho ještě dokáže snést. Situace se totiž stává skutečně neúnosnou,“ prozradil jeden z nich listu Sunday Telegraph.

tpa, Lidové noviny, AFP

Najdete na Lidovky.cz