Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Summit v Kodani vytvoří víc CO2 než půl milionu Afričanů ročně

Ekologičtí aktivisté během summitu v Kodani - "Klimatickou spravedlnost TEĎ, není žádná planeta B"  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekologičtí aktivisté během summitu v Kodani - "Klimatickou spravedlnost TEĎ, není žádná planeta B" | foto: ČTK

KODAŇ Kodaňský klimatický summit vyprodukuje nejvíce oxidu uhličitého (CO2) ze všech dosavadních klimatických konferencí. Delegáti ze 192 zemí, novináři, ekologičtí aktivisté a pozorovatelé vytvoří podle agentury Reuters 46.200 tun CO2. Většina z toho pochází z letů do dánské metropole, kde se jednání od 7. do 18. prosince konají.

Toto množství by tak naplnilo téměř 10.000 olympijských plaveckých bazénů. Podle amerických emisních statistik z roku 2006 se rovná roční produkci oxidu uhličitého 2300 Američanů nebo také 660.000 Etiopanů.

Na lety z toho připadá 40.500 tun CO2. Zbývajících 5700 tun vznikne na samotném summitu. K číslům týkajícím se letecké přepravy agentura dospěla na základě dat Sekretariátu Rámcové konvence OSN o změnách klimatu (UNFCCC). Zatížení ovzduší konferencí vypočítala konzultační firma Deloitte.

"Je to mnohem více než při předchozích rozhovorech, protože je tu mnohem více lidí," vysvětlila poradkyně Stine Balslevová. Každý den se podle ní do jednání v Kodani zapojí asi 18.000 lidí.

"Jsou to zatím předběžná čísla, ale očekáváme, že až po skončení konference provedeme konečné výpočty, bude uhlíková stopa přibližně stejná," dodala.

70% emisí pochází z konferenčního sálu

Firma Deloitte do svých kalkulací započítala emise způsobené mimo jiné ubytováním, místní dopravou, elektřinou a topením v konferenčním centru, transportem zboží a službami nebo energií vyprodukovanou počítači, kuchyněmi, kopírkami a tiskárnami. Ubytování se na celkovém množství emisí CO2 podílí podle Deloitte 23 procenty, zatímco doprava sedmi procenty. Sedmdesát procent "kodaňského" podílu prý pochází z aktivit uvnitř konferenčního centra.

"Byli jsme nuceni postavit několik dočasných budov, abychom zajistili místnosti pro delegace, protože množství účastníků je mnohem větší, než se očekávalo," konstatovala Balslevová. "Například americká delegace si objednala prostor, který je pětkrát větší než loni," uvedla pro představu.

Tyto dočasné ubytovny nejsou podle ní dobře zaizolovány a navíc jsou vytápěny petrolejovými kamny, takže značně plýtvají energií. Odborníci očekávali, že až 60 procent účastníků konference bude v Kodani používat hromadnou dopravu. Balslevová však tento odhad považuje za příliš optimistický. Většina energie používané na summitu podle ní pochází z místních uhelných elektráren. Část je z větrných zdrojů.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!