Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Summit v Kodani vytvoří víc CO2 než půl milionu Afričanů ročně

Ekologičtí aktivisté během summitu v Kodani - "Klimatickou spravedlnost TEĎ, není žádná planeta B"  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekologičtí aktivisté během summitu v Kodani - "Klimatickou spravedlnost TEĎ, není žádná planeta B" | foto: ČTK

KODAŇ Kodaňský klimatický summit vyprodukuje nejvíce oxidu uhličitého (CO2) ze všech dosavadních klimatických konferencí. Delegáti ze 192 zemí, novináři, ekologičtí aktivisté a pozorovatelé vytvoří podle agentury Reuters 46.200 tun CO2. Většina z toho pochází z letů do dánské metropole, kde se jednání od 7. do 18. prosince konají.

Toto množství by tak naplnilo téměř 10.000 olympijských plaveckých bazénů. Podle amerických emisních statistik z roku 2006 se rovná roční produkci oxidu uhličitého 2300 Američanů nebo také 660.000 Etiopanů.

Na lety z toho připadá 40.500 tun CO2. Zbývajících 5700 tun vznikne na samotném summitu. K číslům týkajícím se letecké přepravy agentura dospěla na základě dat Sekretariátu Rámcové konvence OSN o změnách klimatu (UNFCCC). Zatížení ovzduší konferencí vypočítala konzultační firma Deloitte.

"Je to mnohem více než při předchozích rozhovorech, protože je tu mnohem více lidí," vysvětlila poradkyně Stine Balslevová. Každý den se podle ní do jednání v Kodani zapojí asi 18.000 lidí.

"Jsou to zatím předběžná čísla, ale očekáváme, že až po skončení konference provedeme konečné výpočty, bude uhlíková stopa přibližně stejná," dodala.

70% emisí pochází z konferenčního sálu

Firma Deloitte do svých kalkulací započítala emise způsobené mimo jiné ubytováním, místní dopravou, elektřinou a topením v konferenčním centru, transportem zboží a službami nebo energií vyprodukovanou počítači, kuchyněmi, kopírkami a tiskárnami. Ubytování se na celkovém množství emisí CO2 podílí podle Deloitte 23 procenty, zatímco doprava sedmi procenty. Sedmdesát procent "kodaňského" podílu prý pochází z aktivit uvnitř konferenčního centra.

"Byli jsme nuceni postavit několik dočasných budov, abychom zajistili místnosti pro delegace, protože množství účastníků je mnohem větší, než se očekávalo," konstatovala Balslevová. "Například americká delegace si objednala prostor, který je pětkrát větší než loni," uvedla pro představu.

Tyto dočasné ubytovny nejsou podle ní dobře zaizolovány a navíc jsou vytápěny petrolejovými kamny, takže značně plýtvají energií. Odborníci očekávali, že až 60 procent účastníků konference bude v Kodani používat hromadnou dopravu. Balslevová však tento odhad považuje za příliš optimistický. Většina energie používané na summitu podle ní pochází z místních uhelných elektráren. Část je z větrných zdrojů.

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!