Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
29. srpna 2008 8:57 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svatební oznámení pro gaye

Homosexuálové - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Homosexuálové - ilustrační foto | foto: APČTK

WASHINGTON/PRAHA Většina amerických států nepovoluje manželství mezi homosexuály. Kdo však sňatky gayů a lesbiček uznává, je Hallmark - největší americká společnost zabývající se výrobou gratulačních přáníček, napsala agentura AP. Společnost tiskne svatební oznámení a blahopřání pro páry stejného pohlaví.

Na obálce dva pánské obleky či srdíčka v duhových barvách, uvnitř přání štěstí a spokojenosti. Jedno z nově vydaných oznámení zdobí zamilované motto: „Dvě srdce, jeden slib.“

Hallmark přišel s novými přáníčky krátce po povolení homosexuálních sňatků v Kalifornii. Několik amerických států sice uznává civilní soužití osob stejného pohlaví, pokud se však týká právoplatného stvrzení svazku, tvoří zatím Kalifornie spolu s Massachusetts osiřelou dvojici.

Hesla uvnitř blahopřání nicméně znějí neutrálně - výrazy jako „svatba“ či „sňatek“ v nich nenajdete - a společnost Hallmark popřela, že by měla v úmyslu podporovat jakýkoliv politický tlak.

Odpověď na růst poptávky
„Když jsem sháněla blahopřání pro homosexuální přátele k příležitostem, jako je narození dítěte nebo svatba,“ vypráví Kathryn Hammová, zakladatelka webové stránky věnované sňatkům dvojic stejného pohlaví, „uspěla jsem jen ve specializovaných prodejnách.

V běžných obchodech narazíte jen na přání s klasickými symboly ženicha a nevěsty. Je obtížné najít neutrální přání, které by zároveň mělo styl.“ Nová blahopřání jsou prý odpovědí Hallmarku na vzrůstající poptávku. „Naším cílem je mluvit ústy co možná nejvíce různých lidí,“ vysvětluje Sarah Gronberg Kolellová, mluvčí společnosti.

Naproti tomu společnost American Greetings, největší konkurent Hallmarku, uvedla, že podobný krok neplánuje. Blahopřání, která jsou v její současné nabídce, prý stačí k vyjádření pocitů v nejrůznějších mezilidských vztazích.

Nezávislý výrobce přáníček Rob Fortier, který vede vlastní firmu Paper Words, také zařadil blahopřání párům stejného pohlaví do své nabídky. „Někdy je velmi těžké nalézt pro přáníčko ta správná slova. Ta, která by chtěl někdo říci a zároveň někdo jiný slyšet,“ říká Fortier.

Pro každou příležitost
Pokud jde o svatební blahopřání, Hallmark jich nabízí zhruba dvě stě různých druhů. Některá z nich jsou dokonce zaměřena na manželství partnerů různého rasového původu či náboženského vyznání.

Sňatky gayů a lesbiček tak nejsou jediným tématem blahopřání, kterými se Hallmark snaží vyjádřit city svých zákazníků. Společnost nedávno uvedla na trh také přáníčka, která mají dodat naději nemocným lidem anebo třeba ženám, které mají potíže s otěhotněním.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!