Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Své jméno má už 169 železničních spojů Českých drah. V prosinci přibudou další

Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČD

PRAHA  Po českých kolejích nyní jezdí 169 spojů Českých drah, které nesou jména osobností, regionů, řek, hor nebo hradů. Cestující tak mohou jet například Antonínem Dvořákem, Berounkou nebo Řípem. Po změně jízdního řádu 11. prosince další takové spoje přibudou. Dohromady jich bude už zhruba 200, mezi nimi i první vlak pojmenovaný po žijícím člověku. Mezi Prahou a Berounem začne jezdit spoj Jiří Menzel.

Pojmenování vlaků má v Česku tradici od meziválečného období. V roce 1936 byl zaveden velmi rychlý vlak Slovenská strela. Další názvy přibyly po válce, například Ostravan. V 50. a 60. letech vyrazily na tratě především mezistátní expresy, jejichž jména se stala během desetiletí provozu skutečnými symboly cestování do vybraných míst. Byly to například Vindobona, Hungaria, Meridian, Balt-Orient nebo Pannonia Express.

V novém jízdním řádu budou nově pojmenované třeba některé spoje z Prahy na jih Čech. Svůj vlak bude mít Váša Příhoda, významný česká houslista narozený ve Vodňanech. Přesný počet nových jmen zatím ČD neuvedly, budou to ale zhruba tři desítky spojů. „Můžeme tak hovořit odhadem o necelých 200 pojmenovaných spojích různých kategorií od dálkových expresů typu railjet po některé osobní vlaky,“ podotkl Šťáhlavský.

Vlak pojmenovaný po režisérovi Jiřím Menzelovi samozřejmě souvisí s natáčením oscarového filmu Ostře sledované vlaky na nádraží v Loděnici u Prahy, od kterého letos uplynulo 50 let. Loděnice je jedním z nádraží na trati Praha - Rudná u Prahy - Beroun, na které byl zahájen provoz v prosinci 1897. Na budově tamní železniční stanice byla už v září odhalena pamětní deska, která natáčení snímku připomíná.

Železniční spoje mají svá jména i v zahraničí. Například linka Praha - Vídeň - Graz je zajímavá tím, že všechny spoje na ní nesou jméno nějaké slavného hudebního skladatele. Jezdí tam Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Gustav Mahler, Franz Schubert nebo Johann Strauss. Rychlík mezi Prahou a Havlíčkovým Brodem nese jméno Karla Havlíčka Borovského, v jízdním řádu lze nalézt i Jana Pernera, Petra Bezruče nebo J.A. Komenského, ale také Beskydy nebo Konopiště.

České dráhy nabízejí i komerční pojmenování vlaku. Cena je stanovena například podle typu vlaku, tratě a dalších faktorů, roční pronájem jména vlaku se ale pohybuje v řádu stovek tisíc korun. V minulosti měly vlaky například komerční názvy Přerovský Zubr, Klidná síla nebo Náchodský Primátor.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?