Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Švédské děti bude ve školkách hlídat GPS

Magazín

  12:00
STOCKHOLM - Švédské mateřské školy zvažují zavedení lokalizátorů GPS pro děti, s nimiž učitelky chodí na hromadné vycházky do přírody. Informovala o tom švédská média. Lokalizátory by byly upevněny na bundách a kabátcích, které si děti na procházku oblékají.
Školky a děti (ilustrační foto).

Školky a děti (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Školka v Borlange už systém vyzkoušela a chválí ho, řada dalších školek o něj projevuje zájem. "Systém je vynikající. Používali jsme ho hlavně při vycházkách do lesa," řekla Monica Blanková-Hedqvistová, ředitelka školky v Borlange.

Pokud se dítě s lokalizátorem vzdálí za určitou mez od ostatních, systém upozorní zvoněním mobilního telefonu vychovatelku, která vycházku vede. Speciální přístroj ji pak navede k místu, odkud vychází signál.

"Náš systém nemůže zabránit dětem utéct v nepřehledném terénu. Pomůže ale takové dítě rychle nalézt," uvedl šéf projektu Henrik Hoff. Systém podle něj bude oficiálně spuštěn 18. října, zatím je ve zkušebním provozu.

Etický problém
Výrobce ho konzultoval se školkami a odborníky a zaznamenal prý převážně velmi příznivé ohlasy. Postupně ho testuje i s dalšími školkami, které mají zájem. "My systém vyzkoušíme na deseti dětech během října. Dostali jsme deset lokalizátorů pro vycházky," řekla Karin Werholtová ze školky Kronprinsen v Malmö.

Někteří rodiče ale sytém nepřijali kladně. Vidí v tom snahu vedení školek ušetřit na personálu a usnadnit si zodpovědnost, tedy etický problém. Jiní však ve využití nejmodernějších technologií na ochranu svých ratolestí spatřují nezbytný pokrok. Švédský úřad pro dozor nad přenosem dat se má těmito souvislostmi zabývat. Ve Švédsku přijímají předškolní zařízení děti od jednoho do šesti let.

Autoři: ,
Témata: GPS, Švédsko, Malmö

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!