7. května 2009 12:59 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Švédský pár chce pojmenovat svého syna Q

Rodiče dávají dětem různá jména. Google u úřadů prošel, Metallica byla zamítnuta. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodiče dávají dětem různá jména. Google u úřadů prošel, Metallica byla zamítnuta. (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Švédští manželé bojují za pojmenování svého syna. Kvůli tomu, aby se mohl jmenovat "Q" se obrátili dokonce na Nejvyšší soud. Ten by měl rozhodnout, zda současná švédská legislativa povoluje dávat křestní jména, která jsou tvořena jen jedním písmenem.

Rodiče, kteří pocházejí z obce Are na severu Švédska, ale odmítají, že by svého syna pojmenovali po legendárním vynálezci Q, který je známý z příběhů o agentu 007 Jamesi Bondovi. "Říkáme mu od narození prostě Q, a tak ho znají i všichni u nás v okolí. Vůbec nejde o divné jméno, v Are jsou i divnější," citoval rodiče britský list The Daily Telegraph.

Zákon, který řešil sporné případy pojmenovávání dětí, byl ve Švédsku přijat v roce 1982. Soudci Nejvyššího soudu budou muset nyní rozhodnout, zda i jedno písmeno patří do kolonky "nepřijatelné".

Švédský pár si ale uvědomuje, že jejich boj nebude lehký, proto navrhují soudu i druhou variantu - že by syna pojmenovali "Q:u".

Podle švédských zákonů mohou úřady zamítnout jména vybraná rodiči v případě, že by pojmenování mohlo dítěti "způsobit potíže" v pozdějším životě.

Například v roce 2007 bylo zakázáno jednomu z párů pojmenovat svou dceru Metallica po známé heavymetalové skupině.

Na druhou stranu jiným rodičům ale bylo povoleno dát svému synovi jméno Google, stejně jako internetový vyhledávač.

Stejně jako nyní protestoval v roce 1996 jistý švédský pár proti rozhodnutí úřadů zarazit jim pojmenování jejich syna "Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116". Neuspěl.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!