Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svéráz afrických vládců

Magazín

  9:58
BANJUL - Dějiny Afriky jsou plné výstředních vládců. Jean-Bédel Bokassa se prohlásil středoafrickým císařem a pokládal se za třináctého apoštola, zairský vládce Mobutu Sese Seko zase nashromáždil obrovské bohatství a nechal si uprostřed džungle postavit přistávací dráhu pro concorde. V jejich tradici teď pokračuje prezident Gambie, který věří, že tajemství léčby AIDS je prosté - stačí mít nadání uzdravovat lidi.

Yahya Jammeh se vedle ovoce a bylin spoléhá i na korán. foto: Reprofoto

Státník Yahya Jammeh si před několika týdny zavolal své věrné, několik velvyslanců, hodnostářů a televizi. V projevu jim i celému národu oznámil, že v sobě objevil jedinečné nadání: dokáže léčit AIDS a také astma.

„Od roku 1994 jsem pod rouškou utajení uzdravil mnoho Gambijců.(...) Teď budu léčit veřejně,“ prohlásil jednačtyřicetiletý muž. Své „zázračné“ schopnosti hodlá dále rozvíjet, k čemuž má prý pověření od samotného Alláha.

V Gambii žije téměř 1,6 milionů lidí, z nichž asi 20 tisíc je HIV pozitivních. Prvních devět šťastlivců prý prezident Jammeh zbavil AIDS v lednu, v únoru už „vyléčil“ 27 infikovaných. Vedle nich údajně také pomohl více než pěti stovkám astmatiků, píše internetový server deníku Der Spiegel.

Zázračný čtvrtek
„Za posledních deset dní jsem výrazně přibral na váze a přestala mě trápit zácpa,“ popsal pro BBC svůj stav jeden z léčených pacientů s AIDS. „Prezidentovi i jeho praktikám věřím na sto procent,“ dodal.

Zatímco jediným vhodným dnem k léčbě AIDS je podle Jammeha čtvrtek, astmatici si mohou vybrat mezi pátkem a sobotou.

Svérázný státník své léčitelské umění rád předvádí před televizními kamerami. Oblečen do bílé tuniky přistupuje k nemocným, odříkává modlitby a mává koránem. Pak začne roztírat po kůži pacienta zelený grapefruit, pokropí ho z láhve na minerálku šedou tekutinou, která údajně obsahuje výtažky ze sedmi léčivých bylin, a dá mu vypít cosi žlutého. Nakonec pacient musí sníst banán. Blahodárné účinky prezidentových seancí potvrzuje i gambijský ministr zdravotnictví, promovaný gynekolog s diplomem z Ukrajiny a Irska.

Prezident říká, že nedělá rozdíly v tom, koho léčí. Neduhů zbaví mladé i staré a nežádá za to žádné peníze. Klade si jedinou, avšak zásadní podmínku: kdo bere antivirové léky proti AIDS, musí je okamžitě vysadit.

Dva specialisté na léčbu AIDS z metropole Banjulu už na protest proti těmto metodám rezignovali na své posty. Varují, že prezidentovo prohlášení je nebezpečné, protože lidé nabudou dojmu, že mohou při sexu beztrestně riskovat. Navíc podporuje africké pověry o AIDS, které jsou na kontinentu velice rozšířené. Lidé věří například tomu, že z AIDS se lze vyléčit pohlavním stykem s pannou.

Prezident kritiku odmítá a nově tvrdí i to, že v sobě objevil jasnovidecké vlohy, díky nimž dokáže uhodnout přesnou dobu úmrtí člověka. Stačí mu k tomu prý jediný pohled do očí.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat