Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět opustili hrdinové i diktátor

Magazín

  12:25
PRAHA - Rok 2006 se stal posledním rokem života pro některé významné politiky, literáty, herce i sportovce.

Pinochet foto: Martin BERNETTIAFP

Z představitelů států zesnuli například někdejší německý prezident Johannes Rau nebo bývalý prezident Jugoslávie Slobodan Miloševič. V prosinci je pak následoval i jeden z nejkontroverznějších politiků celého 20. století, chilský vůdce Augusto Pinochet.

Smrt uchránila jedenadevadesátiletého Pinocheta před soudními procesy, které mu hrozily kvůli porušování lidských práv. Názory na muže, který vládl v letech 1973 až 1990, se dodnes různí. Zatímco jedni mu blahořečí za vojenský převrat, jenž zachránil Chile před komunistickým režimem, jiní připomínají, že Pinochet má na svědomí tři tisíce mrtvých a desetitisíce mučených lidí.

Pravdivá sci-fi
Svět literatury přišel v roce 2006 o dvě výrazné osobnosti. V březnu zesnul polský autor vědeckofantastických románů Stanislaw Lem, který ve svých příbězích dokázal předpovědět například existenci počítačových virů či rozvoj genetického inženýrství. Jeho díla byla přeložena téměř do třiceti jazyků. V češtině Lemovi vyšlo 21 knih, nejznámější je Solaris.

Prvního listopadového dne skonal jedenaosmdesátiletý spisovatel William Styron, který patřil k nejvýraznějším americkým literátům druhé poloviny 20. století. Tvůrce celosvětového bestselleru Sophiina volba podlehl zápalu plic.

Kouzelník s míčem
Sportovní fanoušci letos truchlili pro legendárního maďarského fotbalistu Ference Puskáse. Proslulý kanonýr, který svým uměním bavil diváky v 50. a 60. letech minulého století, byl posledních šest let upoután na nemocniční lůžko kvůli Alzheimerově chorobě. Na listopadový pohřeb jednoho z nejslavnějších fotbalistů historie se do Budapešti sjely desítky slavných sportovců, Maďarsko drželo den národního smutku.

Soulový král
V roce 2007 si už nezazpívá James Brown. „Praotec soulu" zemřel o Vánocích - necelé dva měsíce poté, co koncertoval v pražské Sazka Aréně. Afroameričan s pečlivě natupírovanými vlasy, kterého snad nejvíc proslavil hit I feel good, nebyl žádný svatoušek. V mládí vykrádal auta, později se dopouštěl domácího násilí a fetoval. Přesto měl pověst tvrdě pracujícího muže a jeho živelná hudba se stala inspirací pro mladší generace muzikantů.

Hrdinové z nebe
Česko letos oplakalo dva válečné hrdiny, generály Františka Peřinu a Františka Fajtla. Oba muži byli vynikajícími letci a za své odvážné činy, jež vykonali během bitev o Anglii a Francii, obdrželi řadu státních vyznamenání.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODEJCE S ROZVOZEM - PÍSEK (25-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat