Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svět opustili hrdinové i diktátor

Pinochet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pinochet | foto: Martin BERNETTIAFP

PRAHA Rok 2006 se stal posledním rokem života pro některé významné politiky, literáty, herce i sportovce.

Z představitelů států zesnuli například někdejší německý prezident Johannes Rau nebo bývalý prezident Jugoslávie Slobodan Miloševič. V prosinci je pak následoval i jeden z nejkontroverznějších politiků celého 20. století, chilský vůdce Augusto Pinochet.

Smrt uchránila jedenadevadesátiletého Pinocheta před soudními procesy, které mu hrozily kvůli porušování lidských práv. Názory na muže, který vládl v letech 1973 až 1990, se dodnes různí. Zatímco jedni mu blahořečí za vojenský převrat, jenž zachránil Chile před komunistickým režimem, jiní připomínají, že Pinochet má na svědomí tři tisíce mrtvých a desetitisíce mučených lidí.

Pravdivá sci-fi
Svět literatury přišel v roce 2006 o dvě výrazné osobnosti. V březnu zesnul polský autor vědeckofantastických románů Stanislaw Lem, který ve svých příbězích dokázal předpovědět například existenci počítačových virů či rozvoj genetického inženýrství. Jeho díla byla přeložena téměř do třiceti jazyků. V češtině Lemovi vyšlo 21 knih, nejznámější je Solaris.

Prvního listopadového dne skonal jedenaosmdesátiletý spisovatel William Styron, který patřil k nejvýraznějším americkým literátům druhé poloviny 20. století. Tvůrce celosvětového bestselleru Sophiina volba podlehl zápalu plic.

Kouzelník s míčem
Sportovní fanoušci letos truchlili pro legendárního maďarského fotbalistu Ference Puskáse. Proslulý kanonýr, který svým uměním bavil diváky v 50. a 60. letech minulého století, byl posledních šest let upoután na nemocniční lůžko kvůli Alzheimerově chorobě. Na listopadový pohřeb jednoho z nejslavnějších fotbalistů historie se do Budapešti sjely desítky slavných sportovců, Maďarsko drželo den národního smutku.

Soulový král
V roce 2007 si už nezazpívá James Brown. „Praotec soulu" zemřel o Vánocích - necelé dva měsíce poté, co koncertoval v pražské Sazka Aréně. Afroameričan s pečlivě natupírovanými vlasy, kterého snad nejvíc proslavil hit I feel good, nebyl žádný svatoušek. V mládí vykrádal auta, později se dopouštěl domácího násilí a fetoval. Přesto měl pověst tvrdě pracujícího muže a jeho živelná hudba se stala inspirací pro mladší generace muzikantů.

Hrdinové z nebe
Česko letos oplakalo dva válečné hrdiny, generály Františka Peřinu a Františka Fajtla. Oba muži byli vynikajícími letci a za své odvážné činy, jež vykonali během bitev o Anglii a Francii, obdrželi řadu státních vyznamenání.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.