Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Švýcaři si budou vybírat novou státní hymnu

Švýcarsko. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarsko. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERN Švýcaři jsou známí jako horliví zastánci své nezávislosti, jejich státní hymna ale není přijímána zrovna jednomyslně. Jedna skupina aktivistů proto od 1. ledna vyhlásila konkurz na novou hymnu, která by vyjadřovala současné hodnoty Švýcarů.

Nová národní hymna bývá obvykle spojována se získáním nezávislosti, se změnou režimu nebo s revolucí. Ve Švýcarsku, ráji politické stability, však o nic takového nejde, napsala agentura AFP.

"Nikdo nezná text, lidé znají první tři slova a pak zpívají la, la, la. Kromě toho soudím, že hymna by se po padesáti nebo sto letech opravdu měla změnit," říká politik pravého středu Pierre Kohler. Ten spolupředsedá porotě, která bude novou hymnu vybírat.

Současná státní hymna

Současná hymna, Schweizerpsalm (Švýcarský žalm), pochází z roku 1841. Oslavuje zbožnost, alpskou krajinu a její klima. "Je to směs meteorologického bulletinu a žalmu. Pro jiné století to možná bylo dobré," soudí předseda poroty Oscar Knapp. Konkurz bude podle agentury AFP trvat šest měsíců a vítěz získá odměnu 10 000 švýcarských franků (asi 224 000 Kč).

Moderní Švýcarská konfederace byla ustavena v roce 1848 a moc se soustředila do 26 kantonů. Dlouho neměla národní hymnu, používala se píseň Rufst Du mein Vaterland (Voláš mě, vlasti) na melodii britské hymny God Save the Queen. Vznikal však velký zmatek, když se na sportovních utkáních hrály obě písně. Švýcarská vláda neoficiálně přijala Schweizerpsalm za hymnu v roce 1961, oficiální hymnou se Žalm stal až v roce 1981.

"Je to typicky švýcarský projekt, který vychází zdola a vede vzhůru," poznamenal ředitel švýcarské společnosti pro veřejný prospěch Lukas Niederberger, který soutěž vymyslel.

"Není to taková píseň, jaká by nám vyhovovala," přiznává předseda společnosti pro veřejný prospěch Jean-Daniel Gerber. "Problém je v textu, autor ho psal spíše jako žalm než jako národní hymnu. Je třeba přiznat, že jako žalm to je velmi pěkné, ale neodráží to hodnoty společnosti, která se stává stále více laickou," zdůrazňuje.

Stoupenci současné hymny jsou velmi nespokojeni. "Podle mě má Švýcarsko velmi krásnou hymnu, která je mezinárodně uznávaná," tvrdí například Hubert Spörri, který založil internetové stránky www.cantiquesuisse.ch zasvěcené nynější hymně. "Jsem z této kampaně smutný. Nikdo o nic podobného neusiloval ani v zemích, kde mají mnohem horší text hymny," zdůrazňuje.

"Naše hymna není nic mimořádného. Byla odrazem své doby a časy se změnily, ale máme dělat změny jen pro změny? Ve Francii také už není revoluce, ale Marseillaisa zůstává Marseillaisou," říká historik Claude Bonard.

Text hymny

Porota, která bude hymnu vybírat, má 30 členů. Jsou v ní zastoupeny osobnosti ze čtyř jazykových oblastí Švýcarska. Kohler je bývalým představitelem kantonu Jura, Knapp bývalým velvyslancem. Jsou v ní hudebníci, novináři i zástupci sportovních spolků.

Nový text má vycházet z preambule ústavy, kterou Švýcaři v roce 1999 schválili v referendu. Jsou v ní zahrnuty takové hodnoty, jako je svoboda, demokracie, solidarita, otevřenost vůči světu a zodpovědnost k příštím generacím. Zdůrazňuje se v ní, že síla společenství se měří postavením jeho nejslabších členů, zdůrazňuje Niederberger. "Od roku 1999 máme skvělou ústavu, jakou by možná chtěly mít i jiné země. Jsou to hodnoty dneška, nikoli 18. nebo 19. století," dodává. O nové hymně rozhodne porota do konce roku a vítězná skladba pak bude předložena vládě.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....