23. srpna 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Švýcarská armáda po měsíci ukončila letecké zásobování krav vodou

Farma Františka Mikoláše v Krhanicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farma Františka Mikoláše v Krhanicích. | foto: MAFRA - František Vlček

BERN Švýcarská armáda ukončila misi, během které měsíc letecky dopravovala vodu kravám pasoucím se na švýcarské straně pohoří Jura a ve Vaudských Alpách. Díky vojákům si žíznivý skot trpící nebývalým suchem přilepšil o 1840 tun vody, uvedly podle zpravodajského portálu The Local švýcarské úřady.

Vojenská operace na konci července přerostla v malý diplomatický skandál, neboť si Švýcaři bez potřebného povolení francouzských úřadů přiletěli pro vodu k francouzskému jezeru.

Letecké zásobování vodou trvalo od 20. července do 19. srpna. Armáda na něj vyčlenila čtyři helikoptéry a 120 vojáků. Ministerstvo obrany uvedlo, že helikoptéry strávily ve vzduchu při sběru vody a její přepravě do osmi nádrží 254 hodin.

Švýcarští zemědělci přes léto vyhánějí dobytek do hor, zpět do údolí se zvířata vrací během září a října. Kvůli letošnímu suchu ale kravám hrozilo uhynutí žízní, v ohrožení jich bylo podle úřadů asi 20 tisíc. Kráva denně vypije asi 100 až 150 litrů vody.

ČTK