Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tanzanie otevřela první banku výlučně pro ženy, plánuje celou síť

Magazín

  10:31
DÁRESALÁM - V tanzanském hlavním městě Dáresalámu zřídili banku určenou speciálně pro ženskou klientelu, jejíž přístup k bankovním transakcím byl v této zemi především z majetkových a náboženských důvodů často omezen. Podle ministryně sociálních věcí Margaret Sittaové tento typ banky může znamenat výrazný posun v postavení žen ve společnosti. Napsala to agentura BBC.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Zástupce banky sdělil, že žadatelky ke zřízení účtu potřebují pouze
identifikační kartu nebo pas, na rozdíl od jiných finančních ústavů, které požadují právní listiny stvrzující výši jejich majetku. Pro vklad stačí jen 3000 tanzanských šilinků (asi 36 korun), což je podstatně méně než u jiných společností.

Bankovní zaměstnanci jsou připraveni ženám se vším poradit a poskytnout jim odbornou pomoc. Ředitelka banky Margareth Mattabaová Chachaová řekla: "Víme, že některé ženy váhají, zda si založit bankovní účet. Jsou příliš nesmělé a myslí si, že ničemu nerozumí. V naší bance však klientky očekává velká skupina profesionálů, která je zasvětí do celého procesu krok za
krokem."

Za dopoledne sto nových klientek
Zpravodaj BBC Zuhura Yunus sdělil, že jen za dopoledne si v tanzanské bance pro ženy zřídilo účet 110 lidí. Provozovatelé banky doufají, že každý den přibude 200 nových zájemců a říkají, že pobočka v Dáresalámu je první z plánované větší sítě takovýchto
bank v celé Tanzanii.

Banka pro ženy je sice zaměřená na ženskou klientelu, účty si zde však mohou otevřít i muži. Podle političky Gertrudy Mongellové jde "v této zemi o opravdovou revoluci" a "ocenění žen, které roky bojovaly za naplnění svých snů".

Kniha Gender a ekonomický růst v Tanzanii uvádí, že dosud měly ženy v této zemi omezený přístup k finančním transakcím z několika důvodů. Mezi největší překážky patřil požadavek doložení řádného majetkového zajištění. Málokteré zdejší ženy jsou totiž majitelkami nemovitostí. Problematické byly i poměrně vysoko stanovené výše vkladů či genderově diskriminační přístup úředníků. V neposlední řadě měly ženy často od svých mužů zakázáno půjčovat si peníze a splácet úroky, protože by to odporovalo islámskému učení.

Finanční poradci chtějí ženám i jejich manželům ukázat, že existuje
i nábožensky legitimní způsob, jak zacházet s penězi.

Autoři: ,
Témata: banka, Tanzanie, BBC