17. března 2011 7:41 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Texas 'mění' smrtící injekce. Použije látku k utrácení zvířat

Injekce-ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Injekce-ilustrační foto. | foto: Reprofoto

HOUSTON (USA) Americký stát Texas mění složení látky určené k popravování vězňů. Kvůli nedostatku dosavadního anestetika bude ve smrtící injekci sedativum pentobarbital sodný, který se v USA užívá mimo jiné k utracení zvířat. Ke stejnému kroku už dříve přistoupily další americké státy.

Na Texas je ale podle agentury AP upřena zvýšená pozornost, protože se zde vykonává nejvíc trestů smrti v celých Spojených státech.

Texas dosud při popravách uplatňoval třísložkový "smrtící koktejl", v němž jako anestetikum sloužil thiopental sodný. Trvanlivost současných zásob thiopentalu ale vyprší na konci března a nejbližší poprava je v Texasu plánována na 5. dubna. Nové zásoby anestetika přitom stát nedokáže sehnat, protože největší výrobci sídlící v Evropě látku odmítají dodávat do USA právě kvůli jejímu užívání při popravách.

Pentobarbital sodný začala loni využívat Oklahoma. Podle lékařů se neobjevily žádné komplikace s působením anestetika, které má vězně uspat předtím, než začne účinkovat jed obsažený také v injekci. K užívání této látky letos přistoupilo i Ohio, kde však vězeň nebyl popraven třísložkovým "koktejlem", ale smrtelnou dávkou pentobarbitalu.

S nedostatkem thiopentalu sodného se loni začala potýkat většina amerických států, několik poprav kvůli tomu bylo odloženo. Státy Arizona, Arkansas, Kalifornie, Georgia a Tennessee si nakonec dokázaly thiopental obstarat od britského dodavatele, do Nebrasky ho dodala indická firma. Americký úřad pro kontrolu léčiv ale v úterý celou georgijskou zásobu thiopentalu zabavil, protože panují pochybnosti o tom, zda se látka dostala do USA legálně.

Spojené státy jsou společně s Japonskem jediné vyspělé země, které vykonávají popravy. Nejvíc rozsudků smrti je každoročně provedeno v Texasu.

Loni zde bylo popraveno 17 vězňů, od začátku letošního roku zatím dva a v nadcházejících měsících jsou stanoveny termíny dalších pěti poprav.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!