Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajská slonice si poškodila protézu, dostane ji zpět po opravě

Magazín

  19:07
BANGKOK - Thajská slonice Motola, která minulý týden dostala protézu na pahýl své přední nohy, svou umělou končetinu poškodila. Motola svou protézu ohnula, když se na ni položila, upřesnil Soraida Salvala z nevládní organizace Přátelé asijských slonů.

Slonice Motala bez protézy. foto: Reprofoto

Třítunová slonice si levou nohu zranila, když před deseti lety šlápla na pozemní minu. Od té doby prodělala mnoho bolestivých operací.

Protéza byla 48leté slonici odepnuta, aby ji mohli opravit její tvůrci z nadace, která vyrábí umělé končetiny i pro lidi. Znovu by jí měla být nasazena v sobotu, oznámil Salvala.

Prvním slonem s umělou končetinou se v roce 2007 stalo slůně Mosha. Podle Salvaly se nyní tříleté Moshe daří dobře a ze tří protéz již vyrostla.

Oběma slonicím se dostalo péče ve vůbec první nemocnici určené pro tato zvířata, kterou organizace Friends of Asian Elephant založila v roce 1993.

Od té doby se tu léčily tisíce slonů s nejrůznějšími zdravotními problémy.

Motola levou přední nohou šlápla na minu před deseti lety v dřevorubeckém táboře na thajsko-barmské hranici. Tato oblast byla více než půl století dějištěm bojů. Veterináři jí znetvořenou končetinu museli amputovat a Motola do doby, než dostala provizorní protézu, kulhala po třech. Při první operaci dostala slonice tak silnou anestézii, že by stačila na uspání 70 lidí. Tato dávka se dokonce dostala do Guinnessovy knihy rekordů z roku 2000.

Počet domestikovaných slonů se od poloviny 20. století snížil z 13.400 na dnešních asi 2500. Také jejich volně žijících příbuzných výrazně ubylo.

Sloni se v Thajsku dříve využívali při těžbě dřeva nebo pro přepravu materiálů, postupně je ale nahradila technika. Nyní pracují zejména v turistickém ruchu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat