Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Thajská slonice si poškodila protézu, dostane ji zpět po opravě

Slonice Motala bez protézy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slonice Motala bez protézy. | foto: Reprofoto

BANGKOK Thajská slonice Motola, která minulý týden dostala protézu na pahýl své přední nohy, svou umělou končetinu poškodila. Motola svou protézu ohnula, když se na ni položila, upřesnil Soraida Salvala z nevládní organizace Přátelé asijských slonů.

Třítunová slonice si levou nohu zranila, když před deseti lety šlápla na pozemní minu. Od té doby prodělala mnoho bolestivých operací.

Protéza byla 48leté slonici odepnuta, aby ji mohli opravit její tvůrci z nadace, která vyrábí umělé končetiny i pro lidi. Znovu by jí měla být nasazena v sobotu, oznámil Salvala.

Prvním slonem s umělou končetinou se v roce 2007 stalo slůně Mosha. Podle Salvaly se nyní tříleté Moshe daří dobře a ze tří protéz již vyrostla.

Oběma slonicím se dostalo péče ve vůbec první nemocnici určené pro tato zvířata, kterou organizace Friends of Asian Elephant založila v roce 1993.

Od té doby se tu léčily tisíce slonů s nejrůznějšími zdravotními problémy.

Motola levou přední nohou šlápla na minu před deseti lety v dřevorubeckém táboře na thajsko-barmské hranici. Tato oblast byla více než půl století dějištěm bojů. Veterináři jí znetvořenou končetinu museli amputovat a Motola do doby, než dostala provizorní protézu, kulhala po třech. Při první operaci dostala slonice tak silnou anestézii, že by stačila na uspání 70 lidí. Tato dávka se dokonce dostala do Guinnessovy knihy rekordů z roku 2000.

Počet domestikovaných slonů se od poloviny 20. století snížil z 13.400 na dnešních asi 2500. Také jejich volně žijících příbuzných výrazně ubylo.

Sloni se v Thajsku dříve využívali při těžbě dřeva nebo pro přepravu materiálů, postupně je ale nahradila technika. Nyní pracují zejména v turistickém ruchu.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...