Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Třetí největší mešita světa

Vnitřek mešity šajcha Zajda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vnitřek mešity šajcha Zajda. | foto: ČTK

ABÚ ZABÍ Ve Spojených arabských emirátech (SAE) otevřeli třetí největší mešitu světa. Do nově otevřeného architektonického skvostu mají přístup i nemuslimští turisté.

Do mešity se vejde přes 40 000 lidí a znalci ji označují za architektonický skvost. Na rozdíl od mešit v Mekce a Medíně do ní mohou vcházet i nemuslimové. Rozlehlý bělostný komplex zdobí minarety a kupole, interiér krášlí koberce a mohutné lustry. Informovala o tom agentura AFP.

Po mešitách v Mekce a Medíně je to třetí největší stavba svého druhu na světě. Nese jméno prvního prezidenta SAE šajcha Zajda bin Sultána Nahajána a stojí v Abú Zabí. Zatímco v Mekce a Medíně, které jsou kolébkou islámu, je nemuslimům vstup do mešit zakázán, v Abú Zabí se dovnitř dostanou i turisté. Od žen se očekává, že se zahalí do černých abájí, tedy do splývavých volných oděvů, které dostanou u vchodu. Osoby, které nevyznávají islám, by se také neměly dotýkat výtisků koránu, jež jsou rozmístěny v modlitebnách.

Mešita na kopci
Zástupkyně ředitele projektu Chavla Sulajmáníová řekla, že turisté vybavení fotoaparáty už k mešitě proudí od prosince, i když stoprocentně bude dokončena až příští rok v listopadu. O jejím zbudování rozhodl roku 1998 šajch Zajd, který zemřel před čtyřmi lety a pochován je v těsné blízkosti mešity.

Na jeho přání stavba stojí na vyvýšeném místě, aby byla viditelná z dálky. Rozprostírá se na 22 000 metrech čtverečních a hlavní stavební práce už byly dokončeny. Zbývá upravit zahradu, ohrazení a parkovací místa. Hlavním materiálem byl italský mramor. Čtyři minarety se tyčí do výšky 107 metrů a střechu tvoří 82 kupolí sedmi různých velikostí. Uvnitř je 96 a zvenčí 1058 sloupů. Pod vedením marockých architektů mešitu vybudovali zahraniční dělníci, zejména Indové a Pákistánci. Vnitřní stěny jsou prokládány drahokamy seskládanými do ornamentů.

S největším kobercem na světě
Nejatraktivnější součástí interiéru je ale ručně tkaný íránský koberec o ploše 6000 metrů čtverečních čili největší na světě. Dva roky na něm pracovalo 1200 tkalců z východoíránského Chorásánu. Koberec váží 45 tun a jeho cena se odhaduje na 8,5 milionu dolarů (141 milionů korun).

Rozprostřen byl v hlavní modlitebně, kde na něj kleká až 9000 muslimů. V mešitě jsou také menší modlitebny, z nichž jedna je vyhrazena ženám. V nich jsou velké televizní obrazovky, na nichž mohou přítomní sledovat modlitbu v hlavním sále. I když oficiálně cena stavby známa není, Sulajmánová hovoří o dvou miliardách dírhámů, což je v přepočtu devět miliard korun.

SAE tvoří sedm emirátů, z nichž všechny až na Abú Zabí jsou absolutní monarchie. Jejich vládci ze svých řad vybírají prezidenta federace. Zřízení Abú Zabí se podobá spíš konstituční monarchii. Tamní úřady se snaží nabídnout co nejvíc kulturních lákadel, aby tam turisté nepřijížděli jenom za nákupy, jako je tomu často v případě Dubaje. Mešita šajcha Zajda bude bezpochyby jedním z nich, tvrdí zpravodajská agentura AFP.
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.