26. května 2007 13:49 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Třicetiny Hvězdných válek slaví desetitisíce lidí

Fanoušci Hvězdných válek v Los Angeles | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Hvězdných válek v Los Angeles | foto: AFP

LOS ANGELES Přes 25.000 fanoušků Hvězdných válek se v pátek sešlo v Los Angeles na několikadenním mítinku k třicátému výročí uvedení této kultovní filmové sci-fi ságy. Právě 25. května 1977 totiž Hvězdné války vstoupily do amerických kin.

Snímek o mezigalaktických válkách mezi dobrem a zlem se tehdy promítal jen ve 32 kinosálech, napsal server BBC News. Přes skromné začátky se dílo režiséra George Lucase dočkalo dalších pěti pokračování a bývá považováno za přelom v dějinách filmu. Série vydělala po celém světě přes 25 miliard dolarů.

Fandové mají během pětidenního "sjezdu", podle pořadatelů největší "Star Wars party na světě", možnost setkat se s herci, zhlédnout filmy a koupit si suvenýry. Součástí akce je i výstava rekvizit a kostýmů, závod robotů R2D2 a Jediho výcviková akademie (Jedi je filmový rytířský řád). Kdo chce vypadat jako princezna Leia, může si dopřát lekci břišního tance, jaký předvedla představitelka Leiy Carrie Fisherová v Návratu Jediho.

Mnoho fanoušků dorazilo na mítink v kostýmech různých postav nejen z původní trilogie, ale také z dalších třech moderních snímků z posledních let. Organizátoři očekávají, že o víkendu přijede dalších 10.000 lidí. Jednomu z účastníků Robovi Howesovi bylo pouhých šest let, když v kině viděl první díl série. "Chytlo mne to a už nepustilo," řekl agentuře Reuters Howes, oblečený v oranžovém jako Rebel z planety Hoth.

První tři filmy - Hvězdné války, Impérium vrací úder a Návrat Jediho - byly uvedeny do kin v letech 1977, 1980 a 1983. Už v roce 1997 se na plátna vrátila původní trilogie s vylepšenými triky a scénami navíc. O dva roky později byla hotova Epizoda I - Skrytá hrozba. Kritika a skalní fanoušci ji ale nepřijali s nadšením. Jen o trochu lepšího přijetí se v roce 2002 dostalo Epizodě II - Klony útočí. Za nejpovedenější z nových dílů je pak považována Epizoda III - Pomsta Sithů, která měla premiéru před dvěma lety.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz