Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cesta za svobodou? Tučňák doplaval z gruzínské zoo až k ázerbájdžánským hranicím

Magazín

  9:10
Ničivé záplavy osvobodily v gruzínské zoo řadu zvířat. Zatímco se v ulicích hlavního města Tbilisi pohybovaly divoké šelmy, jeden z tučňáků afrických se vydal na dlouhou cestu za svobodou. Ošetřovatelé ho chytili až u hranic s Ázerbájdžánem.

Africký tučňák uplaval 60 kilometrů a dostal se k ázerbájdžánské hranici. foto: Shutterstock

Tučňáka objevili, jak se koupe poblíž mostu u mezinárodních hranic, které jsou od hlavního města Tbilisi vzdálené zhruba 60 kilometrů. O pozoruhodné cestě informovalo Rádio Svobodná Evropa.

„Vypadá to, že je živý a v pořádku,“ reagovala zoologická zahrada na zprávu o nalezeném uprchlíkovi.

Gastonova cesta na svobodu

Podobný příběh zažila v roce 2002 i pražská zoo. Lachtan Gaston se po povodních dostal do Vltavy a poté zamířil po Labi do Německa. I když se ho záchranářům podařilo chytit, později uhynul na vyčerpání.

V areálu se do povodní nacházelo 20 afrických tučňáků, které zahrada získala od zoo v městečku Torquay ležícího na jihu Anglie.

Gruzie byla zasažena 14. června ničivými povodněmi. Škody se odhadují na stovky milionů korun. Valící se voda poničila i zoo v hlavním městě Tbilisi a osvobodila zvířata včetně několika nebezpečných šelem, které se dostaly do ulic. Řada zvířat se ve výbězích utopila. Povodně si vyžádaly i 17 lidských obětí.

Autor:

Pronájem baru v Jemnici
Pronájem baru v Jemnici

náměstí Svobody, Jemnice, okres Třebíč
9 500 Kč/měsíc