30. června 2009 16:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Učitelka čokoládové bonbony nerozdala, nebyly košer

Někteří prvňáčci na ZŠ v pražské Kladské ulici napětí před tím, než dostanou 26. června své první vysvědčení, těžko snášeli.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří prvňáčci na ZŠ v pražské Kladské ulici napětí před tím, než dostanou 26. června své první vysvědčení, těžko snášeli. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

PRAHA Poslední školáci dnes dostali vysvědčení a začínají jim prázdniny. Někde skončili výuku díky ředitelskému volnu už v pátek, například děti v pražské ZŠ Lauderova při Židovské obci si ale přišli pro výsledky své celoroční práce až poslední červnový den.

Namísto známek však čekaly prvňáčky tři listy se slovním hodnocením. "Milá Leti, rychle ses naučila odpovědně přistupovat ke školní práci. Pokud něčemu nerozumíš, nebojíš se zeptat," stojí na vysvědčení prvňačky Letitie v kolonce chování.

"Přestáváš plést jednotlivá písmenka," pokračovala třídní učitelka Gabriela Bimková u předmětu psaní. Kromě čtení, psaní, počítání nebo prvouky mají děti slovní hodnocení i z hebrejštiny, kterou se učí od první třídy.

Podle Bimkové jí napsání vysvědčení pro jejích deset prvňáčků zabralo asi dvacet hodin, vyjadřuje se každému dítěti individuálně a tak, aby je to motivovalo do další práce. Hodnocení má prý informativní charakter hlavně pro rodiče, do budoucna by mělo být kratší a srozumitelnější i pro samotné děti. Psáno bude třeba formou osobního dopisu.

Prvňáčci se však dnes spíš než o vysvědčení starali, aby se rozloučili se spolužáky, vyměnili si adresy a dali dárky paní učitelce. Někteří donesli kytku, jiní bonboniéru. Čokoládové bonbony však Bimková dětem rozdělit nemohla, nebyly totiž košer. Svým svěřencům však k vysvědčení rozdala i DVD s celoškolním projektem o rabim Löwovi alias pražském Maharalovi.

Žákům od středy začne dvouměsíční volno, začátek prázdnin jim však zřejmě proprší. Protože část rodin už odjela na dovolené, mohly by být letos i menší dopravní zácpy, které každoročně začátek prázdnin provázejí. Pro vysvědčení si letos půjde 816.000 dětí ze základních škol a téměř 128.000 středoškoláků a učňů.
Lidovky.cz