10. listopadu 2010 19:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Uganda má novou hvězdu hiphopu. O úspěchu rapuje sám prezident

Prezident Ugandy Yoweri Museveni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Ugandy Yoweri Museveni. | foto: ČTK/AP

KAMPALA Hiphopová scéna v Ugandě má novou hvězdu, a to z kruhů nejvyšších. Píseň nazpíval a videoklip k ní natočil prezident země Yoweri Museveni. Zatímco šestašedesátiletého státníka čekají příští rok prezidentské volby, jeho song se stal hitem v rádiích a klubech.

Upraven byl i jako vyzvánění v mobilních telefonech, uvedla agentura AP.

Museveni v písni U Want Another Rap hlubokým hlasem rapuje o tom, jak se v životě dostat dál a něco vybudovat.

"Ten stařík umí zpívat. Přišel s docela dobrou strategií, jak si získat mladé Uganďany," řekl podle AP čtyřiadvacetiletý Amos Opio.

Někteří Uganďané a uživatelé YouTube ale prezidentův hudební počin hodnotí střídměji a na internetu se zmiňují, že spíše než novou píseň by přivítali nové silnice. Nevoli některých prý vzbuzuje také jazyk písně, Museveni totiž rapuje převážně v jazyce Nkore, kterým ale všichni obyvatelé Ugandy nemluví.

Museveni stojí v čele východoafrické země u Viktoriina jezera od roku 1986 poté, co byl v nekrvavém vojenském převratu sesazen jeho předchůdce Milton Obote. Podle AP se předpokládá, že voliči Museveniův mandát v únorových volbách obnoví.

ČTK, Lidovky.cz