25. června 2012 10:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Uhynula vzácná želva. 'Osamělý George' byl poslední svého druhu

Osamělému Georgovi bylo asi sto let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osamělému Georgovi bylo asi sto let. | foto: Reuters

QUITO Osamělý George, poslední známý jedinec vzácného poddruhu želvy sloní žijící na ekvádorském souostroví Galapágy v Tichém oceánu, v neděli z dosud neznámých příčin uhynul.

Předpokládalo se, že je mu zhruba sto let. Osamělý George byl objeven v roce 1972 a stal se symbolem ekvádorského souostroví Galapágy, které v loňském roce přilákalo na 180.000 návštěvníků.

"Dnes ráno strážce parku, který má na starosti dohled nad želvami, našel osamělého George bez známek života," řekl šéf parku Edwin Naula. "Jeho života běh skončil." Georgeovi bylo asi sto let a byl považován za posledního známého jedince druhu želv sloních z ostrova Pinta, který je jedním z nejmenších ostrůvků Galapág.

ČTĚTE TAKÉ:

Galapážské želvy jsou jedním z druhů, na kterých v 19. století britský vědec Charles Darwin vypozoroval svou teorii o vývoji druhů. Z doby slavného vědce prý pocházela slavná galapážská samice želvy sloní Harriet, která zemřela v roce 2006 v Austrálii. Dožila se 175 let.

Galapážský národní park nyní zvažuje, že nechá Georgeovo tělo balzamovat, aby mohl být vystavován. Nejprve se ale uskuteční pitva, která má zjistit příčinu smrti.

Vědci se pokoušeli od roku 1993 přimět George k rozmnožování. Do výběhu mu umístili dvě samičky odlišných poddruhů; dvakrát nakladly vejce, ale v obou případech nebyla oplodněná.

Souostroví Galapágy je proslulé výskytem obrovských želv, kterých tu žije asi 20.000. Ostrov Pinta se nachází na severu souostroví.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!