Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Uklízečka omylem vyhodila umělecké dílo v podobě rozdrobených sušenek

Magazín

  10:59aktualizováno  11:25
ŘÍM - Uklízečka omylem vyhodila do koše části uměleckých děl na nové výstavě moderního umění v italském Bari. Žena znehodnotila mimo jiné instalaci, jejíž součástí byly sušenky rozdrobené po zemi, uvedl britský list The Independent.
Uklízečka.

Uklízečka. foto: Shutterstock

Šéf uklízečské firmy Lorenzo Roca se zaměstnankyně zastal. Podle něj "pouze dělala svou práci", když vyhodila do smetí součásti dvou uměleckých děl v domnění, že šlo o nepořádek, který po sobě zanechali tvůrci výstavy.

Hodnota škody je 270 tisíc korun

Organizátoři sdělili, že mezi objekty, které žena brzy ráno před středečním otevřením výstavy vyhodila, byly kousky sušenek roztroušené po zemi. Uklízečská firma škodu uhradí z pojistky. Hodnota poničených děl se přitom odhaduje na 10 000 eur (přes 270 000 korun).

Italská uklízečka není první, která se podobného omylu dopustila. V roce 2001 uklízečská četa v Londýně vyhodila dílo slavného umělce Damiena Hirsta, sestávající z popelníku, hrnků od kávy, prázdných láhví od piva a pomačkaných novin.

V roce 1999 byla další známá britská umělkyně Tracey Eminová kandidátkou na získání prestižní Turnerovy ceny s konceptuálním kusem nazvaným Moje postel. Když výstavu navštívil jeden ze sponzorů, domníval se, že se dílo stalo terčem vandalů a ustlal ho.

Autoři: ,