14. srpna 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chceme zpátky do Černobylu, píší Ukrajinci dopis premiérovi

Dozimetr měří radiace před 4. reaktorem jaderné elektrárny Černobyl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dozimetr měří radiace před 4. reaktorem jaderné elektrárny Černobyl | foto: Hynek GlosLidové noviny

KYJEV Žádost o povolení nastěhovat se zpět do města Černobylu adresovali občané ukrajinskému premiérovi. Město na severu Ukrajiny bylo vyklizeno po zatím nejhorší jaderné havárii v historii, která vznikla v dubnu 1986 v důsledku exploze čtvrtého reaktoru elektrárny.

V zakázané třicetikilometrové zóně kolem elektrárny žije prý asi 200 lidí, kteří se vrátili do svých černobylských domovů hned týden po výbuchu.

Ukrajinský deník Segodňa uvádí, že mají s úřady "getlemanskou dohodu" a nikdo je nevyhání. Občané, kteří psali premiérovi Mykolovi Azarovovi, se ale chtějí vrátit domů legální cestou.

ČTĚTE TAKÉ:


Dopis podepsalo 35 lidí, kteří tvrdí, že vrátit se chtějí stovky bývalých usedlíků. Nechtějí porušovat pravidla, chtějí domů se svolením ukrajinských úřadů. Znečištění radioaktivním zářením podle nich už není životu nebezpečné.

"Můj rodný dům stojí v centru Černobylu, je to můj majetek," řekl ukrajinskému deníku Segodňa Mykola Havryljuk. "Moje zdraví je moje věc a děti už mít nebudu." Stanovisko ukrajinské vlády k dopisu není zatím známo. Existence nebezpečné zóny v okolí černobylské jaderné elektrárny je zakotvena v ukrajinském zákoně z roku 1991. Změna je možná pouze na základě vědeckých expertíz. Výsledky měření zatím ukazují, že radioaktivní záření stále několikanásobně převyšuje normu.

ČTK, Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…