Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělci vytvořili na Pustevnách sochy z ledu a sněhu

Magazín

  17:58
PUSTEVNY - Jeden z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě, beskydské Pustevny, po roce opět zdobí sněhové a ledové sochy. Dnes tam totiž skončil dvanáctý ročník sympozia Sněhové království, při kterém stejný počet týmů výtvarníků vytvářel z připravených sněhových válců a ledových bloků svá díla. Na Pustevny letos přijeli sochaři z České republiky, Slovenska, Polska a Bulharska.

Umělec dokončuje ledovou sochu foto: ČTK

 

Jeden z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě, beskydské Pustevny, po roce opět zdobí sněhové a ledové sochy. Dnes tam totiž skončil dvanáctý ročník sympozia Sněhové království, při kterém stejný počet týmů výtvarníků vytvářel z připravených sněhových válců a ledových bloků svá díla. Na Pustevny letos přijeli sochaři z České republiky, Slovenska, Polska a Bulharska.

Z dvanácti týmů byl jen jediný, jehož žádný člen se sympozia v minulosti neúčastnil. Letos podruhé tvořili sochaři i z ledu, dokonce hned osm z dvanácti děl. "Opět to bylo velmi úspěšné," řekl dnes pořadatel akce Miroslav Hrabal. Sochaři zpracovávali sněhové válce vysoké tři metry, o objemu 22 metrů krychlových a hmotnosti 11 tun. Ledové sochy vznikly z ledových bloků vážících až 700 kilogramů. Ostatní už bylo na fantazii a schopnostech sochařů.

Sochu z ledu tvořil i loňský šampion klání Jaroslav Holec ze Slatinic na Olomoucku. "Je to příležitost vyzkoušet si materiál, ke kterému se při běžné práci nedostanu," uvedl. Letos pracoval na ledové soše zobrazující stojící ženskou postavu s rozevlátými vlasy. "Byl to momentální nápad, který jsem dostal předtím, než jsem jel na tuto akci. Inspiroval jsem se v podstatě všude kolem nás, všude jsou hezké ženské," dodal s úsměvem.

Vyhrálo dílo "S kozlem"
Odborná porota však letos z ledových soch nejvýše ocenila dílo nazvané S kozlem, které vytvořil tým vedený akademickým sochařem Janem Komárkem ze středočeských Velkých Popovic. Mezi sněhovými monumenty pak ocenila sochu Nosohlavci týmu vedeném keramičkou Denisou Chvátalovou z Uherského Hradiště. Součástí družstva byl i její syn Boris. "Jsem umělecký kovář, je to trochu jiná práce než se železem. Každopádně mě to baví a příští rok bych si to chtěl zopakovat. Možná bych šel i do toho ledu," řekl ČTK.

Kromě odborné poroty měli jako každý rok možnost vybrat si svého favorita i návštěvníci Pusteven. Diváky letos nejvíce zaujalo dílo nazvané Pojď na mou hruď. Obří poprsí, u kterého se mnozí lidé i fotografovali, vymodeloval ze sněhového válce tým vedený Bulharem Borisem Dimitrovem.

Umělci pracovali i s lopatami
Jednotlivá družstva pracovala na sochách několik dnů. Umělci používali například lopaty, ostře nabroušené rýče, sekery nebo různé mačety a dláta.

Jde o náročnou práci, která navíc vyžaduje velkou trpělivost. Sochy, které si o víkendu prohlédlo kolem 15.000 návštěvníků, zůstanou podle Hrabala na Pustevnách až do doby, "než se o ně postará sama příroda".

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...