Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unesli Pepína z Korutan

Magazín

  8:39
VÍDEŇ/ČESKÉ BUDĚJOVICE - Přestože v celé Evropě pátrá policie ročně po desítkách obětí únosů, málokdy je odměna za dopadení pachatele tak vysoká jako v případě uneseného, jedenapůlročního Peppina z rakouských Korutan. Peppino navíc paradoxně není dítě, ale pes.

Peppino. Vzácného mastina unesli z rakouského chovu. foto: archiv LN

Zatím neznámí únosci se před měsícem v noci vloupali do kotců chovatele Günthera Struckla a odvedli nejvzácnější exemplář chovu, vzácného neapolského mastina, který letos zvítězil v celoevropské soutěži psí krásy. Nešťastný majitel okamžitě vypsal vysokou odměnu za informace vedoucí k nalezení psa, částku po několika týdnech ještě zvýšil, na dvojnásobek.
„Protože pátrání zatím nevedlo k žádnému výsledku, odměna se zvyšuje na deset tisíc eur,“ řekl Struckl deníku Kurier.

Podle rakouských novin je tak Peppino, celým jménem Peppino vom Schloss Velden, zřejmě dnes nejhledanějším psem v Evropě. „Pachatelé museli být profesionálové, protože dokázali Peppina odlákat z ohrady, kde jsem v tu dobu měl další tři psy,“ uvedl Struckl. Podle něj zloději zřejmě pracovali na objednávku některého zahraničního chovatele. „Vychovat podobného šampiona je totiž velice těžké,“ řekl Struckl.

Cenu svého uneseného psa odhaduje minimálně na pětadvacet tisíc eur, tedy zhruba šest set tisíc korun. Peppino je vysoký sedmdesát pět centimetrů a váží osmdesát pět kilogramů.

Pes už je možná někde v Číně
Také čeští chovatelé přitom potvrzují, že odhadovaná cena psa není nijak přemrštěná a odpovídá tomu i nabízená odměna za jeho nalezení. Strucklovi ale nejde jenom o peníze. „Pana Struckla osobně znám ze soutěží, a proto je mi ho obzvlášť líto. Patří k těm chovatelům, pro které nepředstavuje chov psů jen výdělečnou činnost, ale skutečnou celoživotní lásku,“ řekla LN Dagmar Jetelová, která provozuje chovatelskou stanici neapolských mastinů v Sázavě. Peppino byl podle ní skutečně výjimečně nádherný pes. „Někdo zkrátka potřeboval do svého chovu takovou krev i za cenu toho, že třeba zfalšuje rodokmen,“ uvedla Jetelová.

Pes už je možná někde v Číně nebo v jiné vzdálené zemi. Ceny mastinů neapolských podle ní odpovídají náročnosti chovu i malému počtu psů tohoto plemene. „Feny velmi špatně zabřezávají, a když už se narodí štěňata, musí si vzít chovatel tři týdny dovolenou a psy hlídat ve dne i v noci,“ řekla Jetelová. Často se totiž stává, že vyčerpaná fena své potomky ve spánku zalehne. Chov je ale náročný i z mnoha jiných důvodů. Neapolští mastini sloužili původně jako bojoví psi římských legionářů, před padesáti lety ale stálo vzácné plemeno takřka před vyhynutím. Nyní se začíná znovu obnovovat.

Kdo chce jen vydělat, vystřízliví
Štěňata od čistokrevných šampionů se běžně prodávají za ceny od dvou do pěti tisíc eur, tedy za více než sto tisíc korun. „Kdo si ale mastiny pořídí jen kvůli tomu, aby na nich bez velkého úsilí vydělal velké peníze, čeká ho rychlé vystřízlivění už po prvních štěňatech. Ten chov totiž opravdu není jednoduchý,“ uvedla Jetelová.

Také unesený Peppino se snad dočká potomků. Krátce před tím, než ho zloději unesli, totiž takzvaně pokryl tři feny. „Jestli jsou ale psí dámy březí, se ukáže v nejbližších dnech,“ uvedl Struckl. Stále doufá, že se Peppino, šlechtic s nešlechtickým jménem a nejhledanější pes v Evropě, nakonec najde.
Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...