Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Unikátní sportovní disciplína po vzoru medvídka Pú: Hod klacíkem

Medvídek Pú a jeho kamarád oslík Ijáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medvídek Pú a jeho kamarád oslík Ijáček. | foto: comicbookresources.comReprofoto

LONDÝN/PRAHA Dobráckého "medvěda s malým rozoumkem", který nejradši ze všeho štrachá ve sklenicích s medem, puzen neodolatelnou chutí na něco menšího, milují děti na celém světě. Jmenuje se medvídek Pú a jeho skopičiny daly vzniknout i světovému šampionátu v hodu klacíkem.

Neméně oblíbeni jsou i Púovi kamarádi - nezbedný tygr, ustrašené prasátko a flegmatický oslík Ijáček. A to již 90 let, neboť první povídka o Púovi byla otištěna v listu London Evening News 24. prosince 1925.

Jmenovala se Wrong Sort of Bees (Špatný druh včel). Následujícího roku již vyšla kniha pod názvem Medvídek Pú. Dva roky nato přibylo Púovo zátiší a posléze tyto tituly začaly vycházet společně. Měly obrovský úspěch a medvídkova dobrodružství začala být natolik populární, že jejich autor, britský spisovatel Alan Alexander Milne, napsal o Púovi další knihy a básně. Byly přeloženy do šestačtyřiceti jazyků, včetně fríštiny, mongolštiny a esperanta.

Pohádka na dobrou noc

Medvídek Pú

Medvídek Pú

„Tady jde ze schodů za Kryštůfkem Robinem Michal Medvěd hlavou napřed, bum, bum, bum.“ Tak se začíná vyprávění o Púovi, který byl nejdřív jen obyčejným plyšovým medvídkem, jehož dal spisovatel Milne svému synovi Christopherovi - Kryštůfkovi k narozeninám. Příběhy o něm mu vyprávěl před spaním, až se je nakonec rozhodl sepsat. K hloupoučkému medvědovi časem přibyli oslík, prasátko, klokánek, pruhovaný tygr, sova a králíček, nazvaní podle dalších plyšových zvířátek, které dostával malý Christopher.

Púova dobrodružství se odehrávají v Ashdownském lese v Sussexu v jižní Anglii, kde měla Milneho rodina dům. A právě tam směrují Púovi fanoušci dodnes. Chodí hlavně kPúovu mostu, ze kterého házejí do vody proutky a dívají se, jak je proud unáší - tak jako to dělával Pú s Kryštůfkem Robinem.

Tradiční šampionát

Na mistrovství o klacík medvídka Pú se každoročně sjedou stovky lidí. Vyhrává ten, jehož proutek podpluje v rekordním čase most a protne pomyslnou cílovou pásku. V roce 2004 si odtud odvezl zlatou medaili český tým před Latinskou Amerikou.

Pú je značně hodnotnou pohádkovou postavou i z hlediska finančního hlediska. Především díky pozdějším filmům Walta Disneye vydělává držitelům autorských práv ročně kolem šesti miliard dolarů. A například vloni v prosinci byla v Londýně vydražena ilustrace z knihy o Púovi za 314.500 liber, v přepočtu 11,5 milionů korun.

Medvídek Pú

Medvídek Pú

Český překlad medvídka Pú pořídila Hana Skoumalová, poprvé vyšel v roce 1938. Původní české ilustrace pro vydání v roce 1958 vytvořil Jaromír Zápal, který je i autorem ilustrací k českému vydání Neználka ruského autora Nikolaje Nosova.

Púovy eskapády vyšly v ČR již čtrnáctkrát, naposled v roce 2013 s původními černobílými ilustracemi Ernesta Sheparda. A Jan Jiráň z divadla Ypsilon inspiroval načtení obou knih, kterého se ujal jeho herecký kolega Marek Eben. Vznikla tak jedna z nejlepších porevolučních nahrávek mluveného slova v ČR.

Oblíbenec královny

MedvídekPú, jedna z nejmilovanějších dětských knih na světě, kterou si v dětství oblíbila třeba i britská královna Alžběta II., se v roce 2009 dočkala prvního autorizovaného pokračování pod názvem Návrat do Stokorcového lesa. Známý britský spisovatel David Benedictus tu medvídkovi vytvořil novou kamarádku, vydru Lottie. Český překlad knihy vyšel o rok později.

A ke svým osmdesátinám dostal medvídek Pú dokonce hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Slavnostního ceremoniálu se prý oslavenec „osobně“ zúčastnil v doprovodu svých přátel Ijáčka, tygra a králíčka.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...