14. června 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Abú Zabí vznikne park překrytý pouští

Velká mešita šajcha Zajda je velkým lákadlem Abú Zabí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká mešita šajcha Zajda je velkým lákadlem Abú Zabí. | foto: Shutterstock

Britský designér Thomas Heatherwick chce v metropoli Spojených arabských emirátů vybudovat podzemní park. Domnívá se přitom, že Abú Zabí se mylně snaží uzpůsobovat svou architekturu a prostředí západnímu stylu, podle něj se má naopak naučit ocenit pouštní charakter vlastní krajiny.

Heatherwick stál například za instalací olympijského ohně na letní olympiádě v Londýně a také za návrhem nových londýnských autobusů. Nyní podle serveru CNN hodlá park Al-Fájah vybudovat na ploše více než 120.000 metrů čtverečních.

ČTĚTE TAKÉ:

"Některé ze zdejších parků jsou založeny na romantické představě o parcích v Evropě. Vypadají, jako by někdo zajel do Paříže, nadchnul se pro nějaké místo, sroloval je a položil tady do pouště," řekl Heatherwick k situaci v jednom z nejbohatších míst světa.V SAE se prý nedokážou zbavit přístupu, podle něhož je třeba tamní poušť překrýt luxusními stavbami nebo výsadbou místo toho, aby lidé ocenili mimořádnost vlastní krajiny.

Pláťené přístřešky a datlové palmy

Park, který Brit navrhuje, má proto zvenčí činit dojem vyprahlého pahorku vyzdviženého dvacet metrů nad terén. Jeho povrch budou tvořit plátěné přístřešky, které budou na sloupech a shora budou připomínat rozpukanou vyprahlou zem. Pod nimi ale budou příjemné zahrady s datlovými palmami a místní zeleninou, potoky a rybníky, kavárny i veřejná knihovna.

Heatherwick řekl, že v Abú Zabí je vzhledem ke klimatu téměř nemožné vyjít si do ulic jako třeba v Londýně. Když tam někdo zatouží být mezi lidmi, řeší to vycházkou do nákupního centra. Právě Al-Fájah má poskytnout vítanou alternativu. Při budování betonových struktur parku má být využit pouštní písek. Spotřebu odsolené vody, která se bude používat k zavlažování rostlin, mají zmírnit plachty, které budou místo zastiňovat.

Lidovky.cz, ČTK