Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V americké nemocnici vozí vzorky do laboratoře drony. Významně to šetří čas

Dron doručuje zásilku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dron doručuje zásilku. | foto: iDNES.tv

Raleigh (USA)  Jedna z nemocnic v americkém státě Severní Karolíně testuje používání létajících dronů pro převoz vzorků do laboratoře. Bezpilotní letouny totiž mohou urychlit diagnostikování pacientů až o tři hodiny, řekl americké stanici CBS doktor Stuart Ginn, který s nápadem přišel.

Dr. Stuart Ginn je jedním z doktorů, kteří se účastní projektu přepravy vzorků...

Dr. Stuart Ginn je jedním z doktorů, kteří se účastní projektu přepravy vzorků s pomocí dronů.

Areál nemocnice je velice rozlehlý, dostat vzorky pěšky do místní laboratoře tak může trvat až tři čtvrtě hodiny. Bezpilotní letoun tutéž vzdálenost urazí za pouhé čtyři minuty.

Drony za den stihnou osm letů do laboratoře a zpátky, a pomohou tak vyhodnotit asi 200 vzorků. Projekt nemocnice uskutečnila ve spolupráci s kurýrní společností UPS a technologickou firmou Matternet. Jedná se o vůbec první komerční dronovou linku schválenou Federálním úřadem pro letectví (FAA).

Doktor Ginn doufá, že bezpilotní letouny budou brzy spojovat i celé nemocnice. Podle jeho názoru by mohly pomoci překonat vzdálenosti mezi odlehlými regionálními nemocnicemi a specializovanými centry. „Možná by sem pacienti nemuseli jezdit a mohlo by o ně být postaráno v menším zařízení,“ sdělil.

Drony budou vzorky dovážet tři roky v testovacím režimu, zkoumat se bude mimo jiné také to, jak se je daří začleňovat do komerčního vzdušného prostoru. Společnost UPS se domnívá, že v budoucnu by mohl být projekt rozšířen do dalších nemocnic v zemi.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...