Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

V Argentině má stát kilometrový mrakodrap

Magazín

  11:03
BUENOS AIRES - Za nejodvážnější architektonický projekt výškové budovy byl dosud označován mrakodrap, který bude stát roku 2008 v Dubaji. Argentinský architekt se ale rozhodl jít ještě výš, a to rovnou o 400 metrů.

508 metrů vysoký mrakodrap Tchaj-pej 101

Nejvyšší mrakodrap světa, vysoký přes jeden kilometr, bude postaven do deseti let v argentinském hlavním městě Buenos Aires. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na architekta Julia Torcella, který je pověřen vedením projektu.

Dvousetpatrový kolos překoná výškovou budovu v Dubaji, která má čnít v roce 2008 do výše 609 metrů. Argentinský mrakodrap bude disponovat užitnou plochou 850.000 čtverečních metrů, což je 85 fotbalových hřišť. 

V základně se bude mrakodrap rozkládat na ploše 400 hektarů, tedy čtyř čtverečních kilometrů. Energeticky bude zcela soběstačný díky 400 solárním panelům. Cena projektu se odhaduje na tři miliardy dolarů (90 miliard korun), uvedl Torcello.

Realizace projektu se údajně ujme skupina soukromých společností, které mají za sebou již výstavbu například letiště v Hongkongu a některých objektů na dubajském pobřeží, dodal architekt.
Autoři: ,