30. července 2009 13:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Austrálii spatřili klokaní samici s dvojčaty ve vaku

Klokaní samice s dvojčaty ve vaku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klokaní samice s dvojčaty ve vaku | foto: ČTK

CANBERRA Klokaní samici nosící ve vaku dvojčata spatřili v posledních týdnech farmáři ve východní Austrálii. Podle odborníků je porod dvojčat u klokanů Parryových, mezi něž zvířata patří, velmi vzácný. Ještě překvapivější prý je, že nyní několikaměsíční mláďata dokázala přežít tak dlouhou dobu ve stísněném matčině vaku.

Klokanice se svým identickým párem potomků je pravidelnou návštěvnicí malé farmy poblíž Ellesmere v australském státě Queensland. "Velmi mě překvapilo, když jsem před třemi týdny poprvé spatřil ona dvojčata, namačkaná v matčině vaku. Většinu odpolední jsou vidět obě hlavičky. Někdy zase vyčuhuje hlava jednoho mláděte a zadní noha druhého," prohlásil majitel farmy Peter Balsillie, který matku dvojčat a dalších asi šest klokanů krmí denně chlebem.

Emeritní profesor zoologie Queenslandské univerzity Gordon Grigg, který se specializuje na klokany, uvedl, že soudě podle fotografií dvojčata zřejmě již brzy přestanou být na matce závislá. "Je to velmi neobvyklé, především pak fakt, že se o ně dokázala starat tak dlouho," řekl.

Klokaní samice mají ve vaku dvě bradavky a zpravidla kojí dvě mláďata najednou, ta bývají ale různého věku - novorozeně velikosti fazolky a jeho sourozenec, který již po pěti měsících vak opustil, ale ještě ho matka neodstavila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz