Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Barmě spadl z nebe neznámý předmět, může se jednat o část rakety

Magazín

  6:30
NEIPYIJTO (BARMA) - Velký kovový předmět spadl z nebe v severní Barmě. Spekuluje se o tom, že by se mohlo jednat o část čínské nosné kosmické rakety, která by obvykle měla spadnout do moře či do neobydlené oblasti. Napsal o tom v pátek zpravodajský server BBC s odvoláním na barmská státní média.

Raketa - ilustrační foto foto: ČTK

Událost by mohla souviset s vysláním čínské družice. Ve středu Čína odpálila raketu Dlouhý pochod 11 z kosmodromu Ťiou-čchüan, na které byl pokusný satelit.

Neznámý objekt dopadl v Barmě v blízkosti nefritového lomu, má tvar válce a je 4,5 metru dlouhý a 1,2 metru široký. Jiný kus kovu, na kterém byly čínské znaky, zničil střechu nedalekého domu. Žádná zranění však nikdo nenahlásil.

Za zářijovou nehodu rakety SpaceX stojí zřejmě potíže s tankováním

Tamní obyvatelé tvrdí, že slyšeli hlasitý zvuk předtím, než objekt dopadl na zem. Podle bezpečnostních úřadů se předmět kutálel asi 50 metrů, zastavil se až v bahnité části lomu. Úřady však zatím objekt neidentifikovaly.

„Měli jsme strach, že se jedná o explozi, „ řekl listu The Myanmar Times vesničan Kou Maun Mjou. „Ze začátku jsme si mysleli, že propukly boje. Vlivem exploze se roztřásly domy. Viděli jsme, jak z naší vesnice stoupá kouř,“ vysvětlil. Dodal, že vzduch v okolí dopadu byl štiplavý.

Barmský deník The Global New Light tvrdí, že by se mohlo jednat o kus satelitu či část motoru letadla nebo rakety. Podle zpravodaje BBC předmět měl tvar a velikost, která nasvědčovala tomu, že šlo o část vícestupňové rakety, jejíž nosné články se po odpalu od rakety oddělí.

Peking má ambiciózní vesmírný program, jehož záběr postupně rozšiřuje. Po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech se Čína v roce 2003 stala teprve třetí zemí světa, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. Začátkem listopadu Čína vyslala svou nejschopnější nosnou raketu Dlouhý pochod 5, která v příštích deseti letech umožní náročné mise, včetně cesty na Mars.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat