1. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Belfastu bylo otevřeno muzeum Titaniku

Muzeum Titaniku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum Titaniku | foto: ČTK

BELFAST Nové muzeum Titaniku bylo otevřeno v severoirském Belfastu, kde byla slavná loď postavena. Muzeum za 97 milionů liber (skoro tři miliardy korun) vyrostlo vedle bývalých doků, z nichž byl Titanic v roce 1911 spuštěn na moře.

Moderní šestipatrové muzeum tvoří čtyři cípy ve tvaru i rozměru přídě Titaniku, který se potopil 15. dubna právě před sto lety. Celý projekt muzea se připravoval devět let, z toho tři roky zabrala stavba - jako u Titaniku.

ČTĚTE TAKÉ:


Vedení muzea doufá, že přitáhne během prvního roku 425 000 návštěvníků - z toho asi třetinu ze zahraničí - a stane se jedním ze symbolů města, které se stále vzpamatovává z desetiletí sektářského násilí a hospodářské krize. Lístky si online zarezervovalo již 100 000 lidí z 20 zemí.

Muzeum otevřel protestantský první ministr Peter Robinson spolu se svým katolickým zástupcem Martinem McGuinnessem. Na slavnostním otevření muzea byl i 105 let starý Cyril Quigley, který jako dítě viděl, když byl Titanic v roce 1911 spuštěn na vodu.

Návštěvníci si mohou v devíti galeriích prohlédnout celou historii Titaniku, mezi jiným znovuvytvořené lodní kabiny od přepychových po komůrky třetí třídy. Expozice nabízí i interaktivní prvky a filmové záběry z hloubky 3784 metrů, kde jsou na mořském dně trosky Titaniku. Vedle muzea je i původní konstrukční kancelář loděnic Harland and Wolff, kde byl Titanic navržen.

V jednom doku je také opravená loď Nomadic, která dopravovala cestující z francouzského přístavu Cherbourg na palubu Titaniku a jeho dvojčete Olympiku.

"Je to pro nás nová éra. Toto je naše Eiffelova věž, naše Guggenheimovo muzeum, je na nás, abychom změnili pohled lidí z celého světa na naše město," řekla mluvčí muzea Claire Bradshawová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Otevřením muzea začíná v Belfastu festival Titaniku, který připomíná 100.výročí potopení nejslavnějšího produktu tohoto města. Již před tím, ale výročí využívaly obchody po celém městě, které nabízejí pivo, whisky i bramborové lupínky pojmenované po Titaniku. Jeho jméno nesou i restaurace ve východním Belfastu a ve středu zde byla odhalena bronzová socha tří z tisíců dělníků, kteří v minulosti pracovali v místních loděnicích.

ČTK, Lidovky.cz