Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V čínských řekách neplavou jen mrtví vepři a kachny, ale i lidé

Magazín

  7:00
PEKING - "Na základě našich celkových měření v uplynulých letech kvalita vody nejen zůstala normální, ale v některých případech se dokonce i zlepšila," prohlásil minulý týden Li Lej, náměstek úřadu pro životní prostředí v čínském městě Lan-čou.

Úřady tvrdí, že je ze Žluté řeky každoročně vyloveno asi 100 lidských těl. Podle "lovce těl" to je daleko více. foto: Reprofoto

Jeho uklidňující slova byla reakcí na kontroverzi, kterou vyvolal šanghajský list Oriental Morning Post, když loni v říjnu napsal, že od 60. let minulého století bylo jen v 80 kilometrů dlouhém úseku Žluté řeky v blízkosti Lan-čou, metropole vnitrozemské provincie Kan-su, vyloveno nejméně 10.000 lidských těl, napsal časopis Forbes.

Úřady v Lan-čou tento údaj popřely, když minulý týden oznámily, že každoročně je ze Žluté řeky vyloveno asi sto lidských těl.Tento počet je ovšem hluboko pod skutečným číslem. Jeden z "lovců těl" Wej Ťin-pcheng uvádí, že každoročně na svém místě asi 25 kilometrů po proudu pod Lan-čou vytáhne z vody 80 až 100 mrtvol. A to je jen jedním z mnoha, kdo se podílejí na tomto výnosném, byť morbidním oboru podnikání. Počet těl vylovených z řeky v blízkosti Lan-čou navíc podle šanghajského listu rok od roku stoupá o zhruba 200 až 300 mrtvol.

ČTĚTE TAKÉ:

Přítomnost rozkládajících se těl v řece není omezena jen na oblast kolem hlavního města provincie Kan-su. Lovci těl pracují na většině toku Žluté řeky, druhé nejdelší v Asii, od regionu západně od Lan-čou až po provincii Šan-tung.

Vodní toky s plovoucími mrtvolami nejsou v Číně nijak novým problémem, ale v uplynulých týdnech přitáhly víc pozornosti poté, co někdo do řeky Chuang-pchu protékající Šanghají naházel více než 16.000 prasečích mršin.

Řeka poskytuje pitnou vodu pro více než pětinu města. A vzápětí farmáři naházeli více než tisíc uhynulých kachen do řeky Nan v provincii S'-čchuan. Velké čínské řeky se jednoduše stávají márnicemi pro lidi, ptáky i zvířata.

Lovec těl mrtvoly prodává jejich příbuzným

Wej Ťin-pcheng, vytížený lovec těl z Lan-čou, uchovává svou "kořist" v malé zátoce Žluté řeky. Mrtvoly nechává plavat ve vodě obličejem dolů, dokud je příbuzní neidentifikují a nekoupí si jejich ostatky, aby je mohli pohřbít. Tato praktika sice zpomaluje rozklad, ale dál kontaminuje řeku.

Li Lej z úřadu pro životní prostředí v Lan-čou sice uvádí, že hnijící těla kvalitu vody ve Žluté řece neovlivňují, ale jeho tvrzení nezní věrohodně. "Pokud jsou tato těla ponechávána ve vodě k rozkladu, pak následný dopad na znečištění je mnohem vážnější než to, co způsobuje vyhazování domácího odpadu do vody," napsala ve zprávě v minulých letech hydroelektrárenská společnost Daxia Hydropower Company s odvoláním k situaci ve Žluté řece. A v říjnu 2012 článek v polooficiálním čínském listu Global Times zdokumentoval, jak říční voda znečištěná lidskými ostatky a smíchaná s vodou ze studní je nebezpečná k pití.

Policie tento problém neřeší

Je neuvěřitelné, že i nalezená těla jsou před identifikací ponechávána ve vodě. Vláda v Lan-čou část ostatků, o než se nikdo nepřihlásí, nechává spálit a tvrdí, že zavádí procedury, jež se mají s touto situací vyrovnávat. Ale ve skutečnosti se město povětšinou staví nevšímavě k praktice, proti níž už v roce 2006 slíbilo, že bude bojovat.

Jak je možné, že se o tenhle problém nestará policie? List Global Times odhaduje, že jen pět procent mrtvol v řece jsou oběti zločinů. Nejčastěji údajně jde o sebevrahy, anebo lidi utopené nešťastnou náhodou. Tomu ale odporují prosté důkazy. "Většina těl, o která se nikdo nepřihlásí, patří ženám, které do Lan-čou přijely za prací z venkova," řekl sběrač těl Wej Ťin-pcheng. "Většina z nich byla zavražděna." Úřady zjevně nemohou vyřešit problém, jehož existenci odmítají uznat. V důsledku toho rozkládající se těla dál zamořují města a městečka podél Žluté řeky. V Číně prostě zombie nechodí, ale plavou.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat