Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhohorní dinosauři se rodí v Plzni, výroba trvá i rok

Magazín

  7:00
PLZEŇ - Tyranosauři, apatosauři, diplodokové a jiní - více než tisícovka velkých modelů druhohorních dinosaurů, kteří obývali Zemi před desítkami až stovkami milionů let, vznikla za posledních deset let v hale na okraji Plzně.

dinosauři plzeň foto: ČTK

Asi desetinu produkce představují věrné robotické modely zvládající simulaci pohybů. Na jediném místě v ČR se tady rodí obří tyranosauři, apatosauři, diplodokové, stegosauři a další desítky druhů ještěrů pro síť zábavních Dinoparků v ČR a na Slovensku. Aby každý z parků dostal na novou sezonu vždy nějaké nové exponáty, ruch v dílně nikdy neutichá, řekl Jiří Machálek ze společnosti West Media, které parky i dílna patří.

První Dinopark se otevřel v plzeňské zoo v roce 2003. Nyní je jich v ČR pět, jeden je v Bratislavě a v létě se chystá otevření sedmého parku v Košicích. Jen loni se do světa gigantických veleještěrů vydalo na milion lidí. "Dinopark je založen na fantazii lidí, kteří přijdou a pociťují, že jsou v druhohorní přírodě. Snažíme se, aby ta iluze byla dokonalá," řekl Machálek.

Dinosauři v dílně ožívají

Dinosauři v životních velikostech se hýbou, vydávají zvuky a jsou zasazeni do přírody. "Už jsme došli k uspokojivému výsledku, kdy se nám ty modely nekazí, pohybují se věrně, jsou synchronizovány se zvukem, řízeny vlastním počítačem a ovládány centrálním počítačem a mají několik druhů pohybu," vyjmenoval Machálek.

Jen málokoho by podle něj napadlo, co všechno se uvnitř těla skrývá. Cesta k dnešní podobě modelů ovšem nebyla snadná - plzeňští tvůrci se mohli učit jen sami od sebe, protože žádná podobná "továrna na dinosaury" jinde není.

Jen vyvinout speciální kůži na pohyblivé modely, která vypadá věrně, vydrží několik letních sezon rozmary počasí a nepraská při neustálém pohybu, trvalo několik let. Základní suroviny jsou sice běžně dostupné, teprve kombinací laboratorně přesného poměru složek, teploty a dalších podmínek při výrobě vznikne kůže potřebných vlastností.

ČTĚTE TAKÉ:

Uvnitř modelů je kovová kostra. U robotů se na ni instalují motory a písty pohánějící klouby a svaly. Tělo se uzavře laminátovou skořepinou a potáhne umělou kůží, kterou umělec dobarví tak, aby odpovídala vědeckým poznatkům.

Modely se hýbou

Letošní novinkou bude například první robotická scéna páru býložravých plateosaurů. Samice se opírá o strom a samec je na zemi. Modely dýchají, mrkají, hýbou nohou, ocasem, krkem i věrohodně přežvykují. Než si ale lidé takový pár prohlédnou, uteče od podrobného projektu na začátku po konečnou instalaci i víc než rok ruční práce, která zaměstná projektanty, mechaniky, sochaře, malíře či techniky.

Zdánlivě jednodušší statické modely, které mají dokreslovat atmosféru, jsou většinou vidět už zdálky. Na rozdíl od robotických modelů mohou totiž měřit i desítky metrů. Ddosud největší měl 40 metrů. Mají také kovovou kostru a tělo vyplněné polystyrenovými bloky nahrubo ořezanými motorovou pilou do základních tvarů. Bruskami se pak vyhladí do detailů a zpevní i několika vrstvami laminátu. "Jsou udělané tak, aby snesly mnohem propracovanější detail kůže," vysvětlil Machálek. Sochař proto i na obřích monstrech s plochou těla mnoha metrů čtverečních doslova centimetr po centimetru ručně vytváří strukturu a záhyby kůže.

Kromě dinosaurů vznikají v Plzni modely dokreslující jejich život a prostředí - umělé kameny, kmeny stromů, kosti a mršiny z dinosauřích hodů či hnízda s jejich vejci.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat