Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Gruzii mají školku ve starém letadle. Děti jsou nadšené

Magazín

  7:00
TBILISI - S originální myšlenkou na zřízení mateřské školky přitažlivé pro děti přišel jeden gruzínský profesor. Vybudoval ji v trupu starého letadla, kde si děti mohou hrát na piloty.
Dětský koutek - ilustrační foto.

Dětský koutek - ilustrační foto. foto: ČTK

Profesor Gari Šapidze z města Rustavi na jihovýchodě Gruzie koupil od gruzínské letecké společnosti starý, ale ještě funkční Jak-42 ze sovětské doby a jeho interiér změnil na školku. Dodal tam školní zařízení, hry a hračky, ale k velké radosti dětí nechal nedotčený kokpit.

PODÍVEJTE SE:

"Myšlenkou bylo vytvořit školku, kam budou děti rády chodit," řekl Šapidze, který zařízení spravuje. "Děti mají často potíže s adaptací na školky a jesle, na nové prostředí.

Rozhodli jsme se jim pomoci a vytvořit pro ně zábavné prostředí," vysvětlil. V kokpitu je kolem 1500 tlačítek, s nimiž si může hrát 15 dětí a mohou si představovat, že jsou piloti.

"Děti chodí do školky s radostí a pláčou, když musejí jít domů. Jsou tady šťastné," dodal. Rodiče platí na dítě měsíčně v přepočtu přes 1750 korun, tedy dvojnásobek toho, co by platili ve státní mateřské školce.

Autoři: ,
Témata: Gruzie, Rustavi

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat