5. února 2010 14:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Harrachově roste největší sněhová stavba v Česku: hrad s věží

V Harrachově roste sněhový hrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Harrachově roste sněhový hrad. | foto: ČTK

HARRACHOV (SEMILSKO) Ještě nikdy nestála v Česku větší stavba ze sněhu nežli hrad, který vyrůstá od čtvrtka v Harrachově. Mohutnou středověkou pevnost s hlavní třináctimetrovou věží, dvěma menšími baštami, mostem a cimbuřím budují nadšenci od čtvrtka na běžeckém stadionu u hotelu Skicentrum.

Vydrží tam až do jara a určitě se na ní rozhoří historická bitva. Oznámil to Pavel Kneř, zaměstnanec Sportovního areálu v Harrachově, který s nápadem na sněhový hrad přišel.

"Hrad zabere na délku asi 40 metrů a na šířku 25 metrů. Při jeho výstavbě spotřebujeme možná až 10 000 metrů krychlových sněhu. Uděláme na něm i dvě skluzavky, jednu adrenalinovou s tunelem pro dospělé a jednu menší, pozvolnější pro děti," dodal Kneř.

V Harrachově roste sněhový hrad.

Sněhovou pevnost dokončí řemeslníci zhruba za týden. Otevřou ji pak pro veřejnost, vstup na ni bude ovšem na vlastní nebezpečí. "Hrad děláme z technického sněhu, nafoukaného na hromadu. Vyřezáváme z něj krychle a spojujeme je sněhovou maltou. Mezi krychle ji foukáme frézou. Hotový hrad ještě pokropíme vodu, abychom ho co nejvíce zpevnili," uvedl stavbyvedoucí Oldřich Langhamer.

Na sněhové pevnosti pracují hlavně instruktoři z harrachovských lyžařských škol a také dobrovolníci. Při "robotě" na napodobenině šlechtického sídla se sešlo až 33 lidí, většinou se jich tu pohybuje okolo patnácti. Sněhové krychle vyřezávají třemi motorovými pilami. "Předpokládáme, že se hrad stane velkou atrakcí a přiláká do Harrachova další turisty. Na myšlenku, abychom ho vybudovali, mě přivedl kamarád Peter Horník. Ve Spišské Nové Vsi udělal největší sněhovou stavbu na Slovensku. Náš hrad ji ale předčí," konstatoval Kneř.

V Harrachově roste sněhový hrad.

Na sněhovém hradu ve Spišské Nové Vsi se odehrála historická bitva s 30 válečníky. V Harrachově se do sebe pustí mnohem víc vojáků, pouhé tři desítky by se na rozlehlé pevnosti ztrácely. "Před cimbuřím navršíme skosené valy, aby válečníci při nehodě na hradbách nebo na věži neletěli k zemi kolmo a dolů se sklouzli," upozornil Kneř. Den bitvy ještě není stanovený, mezi varianty patří třeba 20. březen, kdy se ve městě uskuteční tradiční Setkání s Krakonošem. Sportovní areál varuje obyvatele města i rekreanty, aby na stavbu nelezli, dokud nebude hotová. Hrozí tam úrazy. Hradu zatím chybí jméno a stavitelé by uvítali návrhy od veřejnosti na e-mailu: areal@harrachov.cz . "Kdybychom měli se sněhovou stavbou úspěch, v příštím roce bychom ji zopakovali. Je to taková dobrá bláznovina," shrnul Langhamer.

ČTK