15. ledna 2015 6:04 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Irkutsku chtějí kostel místo Lenina, komunisté jsou proti

Vladimir Iljič Lenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Iljič Lenin | foto: foto archiv

MOSKVA Skupina aktivistů v Irkutsku začala sbírat podpisy pod peticí, požadující od úřadů odstranit místní pomník zakladatele sovětského státu Vladimíra Iljiče Lenina a na jeho místě opět postavit protestantský kostel Nanebevzetí Páně.

„Chrám by měl postaven na křižovatce Marxovy a Leninovy ulice, kde stával od poloviny 18. století a fungoval až do roku 1937, kdy byl uzavřen, a v roce 1952 zbourán,“ praví se v petici, pod níž se podle serveru newsru.com zatím podepsalo 104 z přibližně 600.000 obyvatel sibiřského města.

Zatímco oblastní a místní úřady dosud mlčí, ozvali se místní komunisté, kteří bourání Lenina a postavení kostela kategoricky odmítají. Pomník je prý cenné umělecké a už i historické dílo. A v Irkutsku prý rozhodně žije více Leninových přívrženců, než „potenciálních protestantů“, tedy 62.000 komunistických voličů oproti 742 Němcům, padesátce Lotyšů a třicítce Estonců. Celý nápad tak údajně nemá nic společného s „historickou spravedlností“, ale jde o „provokaci“, a to tím spíše, že i na Ukrajině „protiruské síly začaly své dílo právě bouráním Leninových pomníků“.

ČTĚTE TAKÉ:

Server podotkl, že Leninův pomník v Irkutsku figuruje na seznamu ruského kulturního dědictví. Irkutsk v červnu 1918 ovládli českoslovenští legionáři. Ale o necelé dva roky později zde bolševici popravili admirála Alexandra Kolčaka, čímž v oblasti zlomili odpor svých protivníků.

ČTK, Lidovky.cz