Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strašák jménem fugu. V japonském Gamagori hledají prodané jedovaté ryby

Magazín

  6:59
TOKIO - Japonské město Gamagori vyhlásilo poplach kvůli jedovaté rybě fugu. Místní supermarket totiž prodal pět balíčků tohoto čtverzubce i s játry, jež obsahují prudký jed. Dohledat se podařilo jenom tři balíčky, dva jsou stále mezi lidmi. V Japonsku je čtverzubec velká delikatesa, ale i malá chyba při jeho přípravě může způsobit smrt. Každoročně se touto rybou v zemi otráví několik lidí.

Město Gamagori ve středním Japonsku aktivovalo pohotovostní systém a naléhavě lidi vyzývá, aby nakoupené čtverzubce vrátili. „Vyzýváme občany, aby fugu nejedli. Využíváme městský systém, který výzvu vysílá tlampači po celém městě,“ sdělil agentuře AFP místní představitel Kodži Takajanagi.

Chilli paprička nebo ryba Fugu. Jídla, která mohou zabíjet

Fugu je drahá ryba, prodává se v zimě a jí se buď syrová nebo uvařená v polévce. Její játra, kůže a jikry podle agentury AFP obsahují smrtelně jedovaný tetrodotoxin a kuchaři, kteří ji chtějí připravovat, musejí projít školením a získat zvláštní licenci. Proti tetrodotoxinu není žádný protijed.

Tetrodotoxin postihuje nervový systém a otrava jím je rychlá. Začíná pocitem znecitlivění kolem úst, po němž následuje ochrnutí a v nejtěžším případě smrt.

Autor:
Témata: Ryby, Japonsko, AFP

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!