Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vzniká sbírka drobností, které spojuje jméno Jiří

Semaforská dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Semaforská dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý |

JIRKOV Neobvyklou oslavu jména Jiří chystají v Jirkově na Chomutovsku. Připravují výstavu nazvané Relikviář svatého Jiří, kde návštěvníci uvidí například buřinku Jiřího Šlitra nebo brýle Jiřího Bartošky.

Nositelé jmen Jiří a Jiřina se mohou do akce sami zapojit svou podobiznou, budou mít i levnější vstupné.Již za týden si budou moci návštěvníci neobvyklou výstavu prohlédnout, otevírá se totiž v den jeho svátku, tedy 24. dubna.

ČTĚTE TAKÉ:


Brýle Jiřího Bartošky, loutka Jiřího Trnky, smyčec člena legendárních The Plastic People of the Universe Jiřího Kabeše, pohlednice od Karla Kryla adresovaná Jiřímu Černému, golfová hůl Jiřího Korna, schránka na dopisy Jiřího Hromady, slamák Jiřího Suchého nebo buřinka Jiřího Šlitra a desítky dalších relikvií od spisovatelů, herců, vědců, umělců a sportovců opatřené věnováním, vzkazem nebo podpisem budou tematicky rozdělené podle věžních poschodí, uvedla Viziová.

Přidat svůj portrét mezi slavné nositele jména Jiří budou moci i návštěvníci výstavy a obyvatelé města. Jiří a Jiřiny se mohou nechat vyfotografovat v informačním centru a svou podobiznu s podpisem přidat do galerie v nejvyšším, proskleném patře věže.

Na své si přijdou i zastupitelé města

Výstavu ve městě, jehož název je od jména Jiří odvozený, zahájí 24. dubna - na svátek svatého Jiří - v 16:00 odpoledne čtveřice nositelů mužské i ženské varianty jména z městského zastupitelstva, Jiří Sadílek, Jiří Laurek, Jiří Tláskal a Jiřina Dufková. Po vernisáži si mohou výstavu prohlédnout návštěvníci od 1. května do 30.září, každý den kromě pondělí. Vstupné 20 korun je pro Jiří a Jiřiny snížené na polovinu.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...