Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Jizerských horách je první mezinárodní rezervace tmy na světě

Magazín

  16:18
PRAHA - První mezinárodní "rezervace tmy" je ode dneška v Jizerských horách. Chráněnou česko-polskou oblast tmavé oblohy vyhlásilo v osadě Jizerka šest institucí. V Jizerce schází veřejné osvětlení a přes okolní hřebeny hor není vidět světlo z měst a obcí. Řekl to Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Padající hvězdy foto: Wikipedia

"Oblast tmavé oblohy se rozkládá na necelých 75 kilometrech čtverečných a kromě Jizerky se v ní nachází i polská obec Orle. V Česku jsou místa s ještě tmavší oblohou na západě a jihozápadě. Na severu republiky je větší tma než v okolí Jizerky pouze málokde. Pozorovat noční oblohu sem jezdí astronomové z Liberce nebo z Jablonce," dodal Suchan.

Rezervace tmy jsou hlavně v USA a Kanadě
Ve světě existuje více než deset chráněných oblastí tmavé oblohy, převážně v USA a v Kanadě. O jejich založení uvažují také na Novém Zélandě, v Maďarsku a na slovensko-ukrajinských hranicích v Národním parku Poloniny.

Tma léčí
S myšlenkou na vytvoření rezervace tmy v Jizerských horách přišli polští vědci z Astronomického ústavu Vratislavské univerzity. Připojila se k nim česká akademie věd, Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, Lesy České republiky v Libereckém kraji a nadlesnictví v polském Svěradově a Sklářské Porebě. "Díky tmě se dá v Jizerce pozorovat pouhýma očima 1000 hvězd, zatímco ve městech asi 200 a ve velkoměstech pouhých 20. Světelné
znečištění neškodí jenom astronomii, ale také lidskému zdraví.  Jedna ochranná látka proti rakovině - melatonin, se tvoří pouze za tmy," upozornil Suchan.

Vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek řekl, že není žádný zákon na ochranu tmy. "Nové stavby v Jizerce a na celém chráněném území se však neobejdou bez našeho souhlasu. Pokud by narušovaly rezervaci tmy, nepovolili bychom je. Problémem by ale bylo, kdyby někdo umístil na již postavenou budovu například obří světelnou reklamu. Věříme ale, že oblast tmavé oblohy kolem Jizerky nechtějí zničit ani podnikatelé, ani místní lidé a ani obce, a domluvíme se s nimi," upozornil Hušek.

Podle Huška první mezinárodní rezervace tmy na světě přiláká do Jizerských hor turisty. Program pro ně počítá již nyní s akcemi pod tmavou oblohou. "Klasické střídání světla a tmy bylo pro člověka, zvířata a rostliny přirozené tisíce let," podotkl Hušek.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko konstatoval, že umělé světlo živočichy stresuje. "Mezinárodní oblast tmavé oblohy v Jizerských horách podporuji. Kvůli světelnému znečištění ztrácíme kontakt s vesmírem a vytrácí se naše pokora k němu," prohlásil Miko.

Ředitel Lesů České republiky v Libereckém kraji Ludvík Řičář označil umělé světlo v přírodě za nepřirozené. "Určitě stresuje živočichy a narušuje jejich režim, i když zatím nevíme přesně jak," dodal.

Některá česká města zavádí ekologické veřejné osvětlení. Světelné
znečištění omezují v Pardubicích, Jihlavě, Plzni, Ostravě a ve Znojmě. Ve velkém tenisovém areálu v Praze - Hostivaři instalovali plně cloněná svítidla, aby neosvětlovali okolní domy a sousední rybník.

Autoři: ,

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...