Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Kolíně nad Rýnem začaly olympijské hry homosexuálů

Magazín

  9:00
KOLÍN NAD RÝNEM - V německém Kolíně nad Rýnem byl zahájen osmý ročník olympijských her homosexuálů Gay Games. Do 7. srpna se jich zúčastní kolem 10.000 gayů a lesb ze sedmi desítek zemí.

Mexiký fotbalový tým se chystá na olympiádu homosexuálů Gay Games 2010 foto: ČTK

Zahajovací ceremoniál začal na kolínském Rhein Energie Stadionu tradičním defilé 70 národních týmů. Hry prohlásil za zahájené jejich patron, německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, který se sám otevřeně hlásí ke své homosexualitě. Předtím návštěvníci zahajovacího ceremoniálu uctili minutou ticha oběti AIDS i 21 obětí duisburské technoparty Loveparade z minulé soboty.

Olympijskou přísahu přednesl zlatý olympijský medailista ve skocích do vody z Letních olympijských her v Pekingu, Australan Matthew Mitcham. Byl jedním z mála sportovců, kteří se na pekingské olympiádě otevřeně hlásil ke své homosexuální orientaci.

Na stadion poté sportovci přinesli pochodeň Gay Games. Následoval umělecký program, na němž se podílely stovky umělců, tanečníků a akrobatů s ohněm.

Westerwelle upozornil na perzekuce gayů ve světě
"Na světě je ještě asi sedm zemí, kde se musí homosexuálně orientovaní muži nebo ženy bát o své životy, protože jim hrozí trest smrti," řekl Westerwelle před zahájením her regionální televizní stanici SWR. Upozornil, že ve zhruba 70 dalších zemích světa jsou homosexuálové stále pronásledováni.

Akce je podle organizátorů důležitým příspěvkem k toleranci a ke zboření zažitých stereotypů, například při pohledu na páry stejného pohlaví při krasobruslení nebo párovém tanci.

Homosexualita ve sportu, na rozdíl od politiky či byznysu, je stále tabuizována, zdůraznila při příležitosti homosexuální olympiády socioložka Claudia Combrinková v rozhovoru s agenturou DPA. Přiznání se k homosexualitě ztěžuje podle ní zvláště v kolektivních sportech neustálý tělesný kontakt.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat