Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Kolíně nad Rýnem začaly olympijské hry homosexuálů

Magazín

  9:00
KOLÍN NAD RÝNEM - V německém Kolíně nad Rýnem byl zahájen osmý ročník olympijských her homosexuálů Gay Games. Do 7. srpna se jich zúčastní kolem 10.000 gayů a lesb ze sedmi desítek zemí.

Mexiký fotbalový tým se chystá na olympiádu homosexuálů Gay Games 2010 foto: ČTK

Zahajovací ceremoniál začal na kolínském Rhein Energie Stadionu tradičním defilé 70 národních týmů. Hry prohlásil za zahájené jejich patron, německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, který se sám otevřeně hlásí ke své homosexualitě. Předtím návštěvníci zahajovacího ceremoniálu uctili minutou ticha oběti AIDS i 21 obětí duisburské technoparty Loveparade z minulé soboty.

Olympijskou přísahu přednesl zlatý olympijský medailista ve skocích do vody z Letních olympijských her v Pekingu, Australan Matthew Mitcham. Byl jedním z mála sportovců, kteří se na pekingské olympiádě otevřeně hlásil ke své homosexuální orientaci.

Na stadion poté sportovci přinesli pochodeň Gay Games. Následoval umělecký program, na němž se podílely stovky umělců, tanečníků a akrobatů s ohněm.

Westerwelle upozornil na perzekuce gayů ve světě
"Na světě je ještě asi sedm zemí, kde se musí homosexuálně orientovaní muži nebo ženy bát o své životy, protože jim hrozí trest smrti," řekl Westerwelle před zahájením her regionální televizní stanici SWR. Upozornil, že ve zhruba 70 dalších zemích světa jsou homosexuálové stále pronásledováni.

Akce je podle organizátorů důležitým příspěvkem k toleranci a ke zboření zažitých stereotypů, například při pohledu na páry stejného pohlaví při krasobruslení nebo párovém tanci.

Homosexualita ve sportu, na rozdíl od politiky či byznysu, je stále tabuizována, zdůraznila při příležitosti homosexuální olympiády socioložka Claudia Combrinková v rozhovoru s agenturou DPA. Přiznání se k homosexualitě ztěžuje podle ní zvláště v kolektivních sportech neustálý tělesný kontakt.

Autor: